Ještě ve středu ráno ministr Jiří Pospíšil netušil, že začal jeho poslední den ve funkci šéfa resortu spravedlnosti. Těsně po deváté hodině se ale překvapený politik z úst premiéra Petra Nečase dozvěděl, že končí. Důvod? Manažerské selhání při vedení úřadu.

Premiér mu vytkl především to, že v době rozpočtových škrtů opakovaně žádal peníze navíc, a "demoralizoval tak celou vládu". Krátce poté pak odvolání Pospíšila posvětil i prezident Václav Klaus. A přibližně hodinu poté Nečas změnu svého kabinetu oznámil na tiskové konferenci.

Jiří Pospíšil

(* 24. listopadu 1975 Chomutov) je český politik, člen ODS, od roku 2002 poslanec Parlamentu České republiky. Byl ministrem spravedlnosti v letech 2006–2009 v první i druhé vládě Mirka Topolánka. V období 2006–2007 v první Topolánkově vládě byl předsedou Legislativní rady vlády. Od července 2010 do června 2012 byl ministrem spravedlnosti ve vládě Petra Nečase. V letech 2009–2010 také zastával funkci děkana Fakulty právnické Západočeské univerzity v Plzni. Vystudoval gymnázium na Mikulášském náměstí v Plzni. V roce 1999 ukončil studium práv na Západočeské univerzitě v Plzni. V roce 2002 získal titul JUDr. Pospíšil v roce 1994 vstoupil do ODA, v roce 1998 pak přešel k ODS. Tam spoluzaložil regionální sdružení Mladých konzervativců v Plzni. Od roku 2007 je členem redakční rady časopisu Státní zastupitelství. Zdroj: IHNED.cz, Wikipedie

"Nemohu připustit, aby v situaci, kdy celá vláda škrtá, byl na vládu přinesen návrh na navýšení rozpočtu o jednu miliardu korun. Tento krok měl demoralizující účinek na celou vládu, nehledě na to, že do konce roku bude z ministerstva spravedlnosti směřovat ještě jedna žádost na navýšení rozpočtu," zdůvodnil Nečas své rozhodnutí.

Pospíšil tyto důvody zpochybnil. "My jsme požádali asi před měsícem o navýšení částky na vězeňství a vláda nám asi půlku té částky dala. A pan premiér to vnímá jako nezodpovědný krok. My jsme ale upozorňovali celý rok na to, ze s těmito penězi vězeňství nemůže vyjít," řekl.

Pospíšilova nástupce zatím premiér neprozradil. "Bude to někdo z ODS," řekl jen.

Opozice i koalice se diví

Premiérův krok překvapil nejen opozici, ale i koaliční partnery. Šéf poslanců TOP 09 Petr Gazdík serveru IHNED.cz řekl, že Pospíšilovu odvolání nerozumí.

"Pana Pospíšila považuji za velmi dobrého ministra spravedlnosti a rozhodně jsem nic takového nečekal. Je to pro mě velkým překvapením. S koaličními partnery budeme o vzniklé situaci ještě diskutovat," řekl Gazdík.

Podle opozice by za Pospíšilovým koncem mohl být boj o klíčové pozice v české justici, zejména o Vrchní státní zastupitelství v Praze, odkud odejde Vlastimil Rampula přezdívaný jako zametač citlivých politických kauz.

Na jeho místo mířila ústecká státní zástupkyně Lenka Bradáčová, kterou minulý týden na tento post navrhl nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Než se s ní ale stihl ministr Pospíšil sejít, premiér ho z funkce odvolal.

Koaliční TOP 09 proto ve středu odpoledne ve svém prohlášení "zdvořile požádala" premiéra Nečase i Pospíšilova nástupce ve funkci ministra spravedlnosti, aby zabránili spekulacím a potvrdili Lenku Bradáčovou jako novou šéfku VSZ v Praze.

Vývoj situace kolem odvolaného ministra jsme sledovali v online reportáži:

Sledujeme online

ObnovitOd nejstarších
27.6.2012 21:54 | On-line reportáž končí, děkujeme za pozornost.

Odvolání ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila se budeme na IHNED.cz věnovat i během čtvrtka, sledujte naše zpravodajství.

27.6.2012 19:45 | Byznysman Janeček: Nečas jako prostředník korupčních skupin.

"Nečas jedná jako prostředník korupčních skupin a lokálních mafií, proti kterým policie a státní zastupitelství podnikly poslední dobou úspěšné očistné kroky," napsal protikorupční fond podnikatele Karla Janečka.

27.6.2012 19:11 | Pospíšila přišla v centru Prahy podpořit stovka lidí, děkovali mu

Asi stovka lidí, hlavně studentů práva, dnes podle policie přišla na pražské Palackého náměstí podpořit odvolaného ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS).

Organizátor Jakub Drápal shromážděným řekl, že byla chyba odvolat z funkce Pospíšila v době, kdy vyhrál spor s bývalým pražským vrchním státním zástupcem Vlastimilem Rampulou a kdy chtěl na jeho místo jmenovat ústeckou žalobkyni Lenku Bradáčovou.

"Neposílí to důvěru společnosti v justici," prohlásil. Přítomní potleskem oceňovali Drápalův požadavek, aby se populární žalobkyně Bradáčová skutečně vrchní státní zástupkyní stala.

Demonstranti asi na čtvrthodinové akci současně poděkovali Pospíšilovi za jeho práci, i když s některými jeho kroky nesouhlasili.

27.6.2012 19:06 | Pospíšil o vztahu s Nečasem

"Moje vztahy s Petrem Nečasem byly poslední dobou velmi chladné," připustil v rozhovoru pro ČT odvolaný ministr Jiří Pospíšil.

27.6.2012 18:53 | Babiš zkritizoval Nečase

"Pospíšilovo odvolání je dalším vítězstvím kmotrovské lobby v české politice," reagoval na odvolání ministra spravedlnosti podnikatel lídr hnutí ANO 2011 Andrej Babiš.

27.6.2012 17:25 | Transparency International kritizuje Nečase

"Dnešní odvolání ministra spravedlnosti premiérem je výrazným oslabením důvěry v právní stát. Vláda práva a boje proti korupci definitivně ztratila jakékoliv právo se takto označovat," napsala česká pobočka Transparency International ve svém prohlášení. "Jako až podezřelá shoda okolností působí, že se k tomuto kroku předseda vlády odhodlal právě v okamžiku odchodu Vlastimila Rampuly, jehož měla nahradit Lenka Bradáčová. Vrchní státní zástupce je v současné době zcela klíčovou osobou zásadního významu pro odhalování nejzávažnějších případů korupce a hospodářské kriminality. Vrchní státní zastupitelství je v rukou Libora Grygárka, který již důvěru veřejnosti i odborných kruhů dávno ztratil," uvádí Transparency International.

27.6.2012 17:12 | Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman trvá na jmenování Bradáčové

"Odmítám jakékoli přímé a nepřímé politické kroky do činnosti státního zastupitelství," řekl České televizi nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Potvrdil, že trvá na svém návrhu, aby se Lenka Bradáčová stala pražskou vrchní státní zástupkyní. Podle jeho vyjádření mu totiž "někteří" lidé sdělili, že část ODS je proti povýšení Bradáčové, která spustila kauzu Rath.

27.6.2012 17:08 | Blog ústavního právníka Jana Kudrny: Klaus jednal správně, ale...

Je zajímavé, jak rychle a bryskně prezident republiky o odvolání ministra rozhodl. Ano, tak je to správně. Tedy alespoň podle mého právního názoru to tak má být vždy. V těchto případech má být prezident vykonavatelem vůle premiéra jako tvůrce a manažera vlády, za jejíž funkčnost a výsledky nese odpovědnost. Čertovo kopýtko je ale v tom, že tomu tak vždy nebylo.

Celý blog ústavního právníka Jana Kudrny ZDE

27.6.2012 16:10 | FOTO: Pospíšil na odstřel. Podívejte se na všechny Nečasovy odpadlíky

Jiří Pospíšil je devátým ministrem Nečasovy vlády, který musel z kabinetu odejít. Zatím posledním byl ministr školství Josef Dobeš z Věcí veřejných. ZDE se podívejte na přehled všech odpadlíků.

27.6.2012 16:00 | Schwarzenberg: Spravedlnost šla očividně stranou

Podle předsedy koaliční TOP 09 Karla Schwarzenberga je odvolání ministra Pospíšila "smutnou záležitostí" a "spravedlnost šla očividně stranou".