Zákon o sociálně-právní ochraně dětí, který měl zrušit většinu kojeneckých ústavů a péči o děti do tří let předat profesionálním pěstounům, se vrací zpět do sněmovny. Už potřetí.

Tentokrát jej poslancům vrací prezident Václav Klaus, který jej odmítl podepsat.

"Novela byla přijata pod tlakem mezinárodních organizací, které Českou republiku kritizovaly za velký počet dětí umístěných v ústavních zařízeních a malý počet dětí v pěstounské péči," tvrdí v odůvodnění prezident Klaus. To podle něj vyvolalo obavy z rušení kojeneckých ústavů a dětských center, ale rovněž obavy z nedostatku pěstounů.

Podle Miloslava Macely z ministerstva práce a sociálních věcí je novela zákona právě reakcí na to, že Česká republika neumí obhájit práva dětí. "To, že na náš problém upozorňují i mezinárodní organizace, nemění nic na tom, že nedostatky v péči o děti v České republice jsou," říká  ředitel odboru rodiny a ochrany práv dětí Macela. "Novela zákona je připravena tak, aby pěstounů bylo více. Já mám pocit, že pan prezident byl ovlivněn těmi fámami, které novelu provázely," dodal.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.