Poslanci ODS kolem Petra Tluchoře a poslanecký klub strany čekají další jednání na řešení takzvaného daňového balíčku, s nímž kabinet Petra Nečase spojil svou důvěru.

Rebelové v úterý opět odmítli daňový balíček podpořit, protože by jeho přijetím vzrostla DPH a daňová zátěž bohatých. "My nepotápíme tuto vládu. To premiér Nečas udělal hrubou chybu, že spojil s tímto špatným zákonem vládu svého kabinetu," opakuje stále dokola Tluchoř, kterému je vyčítáno, že hodlá ODS odstavit od moci.

Celé dění kolem daňového balíčku a vyjednávání v ODS jsme sledovali on-line ZDE

Ministerský předseda přitom přišel na jednání s kompromisem. Ten počítá se zvýšením DPH ze 14 na 15 procent v roce 2013 a zachování základní sazby 20 procent. Zároveň by se podle něj v roce 2013 měla zvýšit takzvaná solidární daň lidí, kteří mají nadprůměrný plat - tedy nad 100 tisíc korun.

"Pokud zvítězí zodpovědnost, vláda napadne. Pokud ale jde revoltujícím poslancům o mé svržení a přeskupení sil ve straně, dohodne se ODS jen velmi těžko," míní Nečas.

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) už nicméně oznámil, že kvůli rebélii v ODS ve středu požádá sněmovnu o stažení návrhu rozpočtu pro příští rok.

Stabilizační balíček měl rozpočet posílit zhruba o 22 miliard korun. Zvýšení DPH, které revoltující poslanci zásadně odmítají, mělo přinést 13,7 miliardy korun.

Kalousek stále zdůrazňuje, že jej "nic na světě" nepřinutí vypracovat rozpočet s deficitem vyšším, než jsou tři procenta hrubého domácího produktu.

"Je to prostá, jednoduchá rovnice. Můžeme mít švédské veřejné služby za švédské daně, což nedoporučuji. Můžeme mít rumunské veřejné služby za rumunské daně, což rovněž nedoporučuji. Ale švédské veřejné služby za rumunské daně... to já fakt neumím, to bude muset někdo jiný," prohlásil ministr.

Šestice poslanců přitom zatím neoznámila vlastní návrh, jak zajistit dostatek peněz do rozpočtu bez navýšení daní. A neřekla také, co se bude dít v případě, že vláda premiéra Nečase padne. Počítat s tím, že by se v případě předčasných voleb znovu ocitli na volitelném místě kandidátky své strany přitom nemohou.

Sledujeme online

ObnovitOd nejstarších
23.10.2012 16:38 | Od daních bude ODS jednat ve středu, před zasedáním sněmovny

Vážení čtenáři,

sněmovna rozhodla, že se dnes nebude zabývat tzv. daňovým balíčkem, s nímž vláda spojila svou důvěru. Nespokojenci v ODS, kteří  se zatím neshodli s vedením strany na kompromisních úpravách, budou pokračovat v jednáních zítra před schůzí sněmovny.

Ve středu má sněmovna schvalovat rozpočet. Ministr financí Miroslav Kalousek však oznámil, že požádá poslance o vrácení návrhu vládě k přepracování. S tím souhlasí i koaliční partneři.

Děkujeme za pozornost

23.10.2012 16:20 | Dneska daňový balíček sněmovna neprojedná

Sociální demokraté a VV nepřesvědčili ostatní poslance, aby o vládním daňovém balíčku hlasovali už tento týden.

23.10.2012 15:43 | Kongres by měl být až po hlasování o daňovém balíčku, myslí si senátor

Senátor Jaroslav Kubera, který v barvách ODS opět výrazně uspěl ve svém teplickém obvodě, by s kongresem občanských demokratů počkal do doby, než bude rozhodnuto o vládním daňovém balíčku.

"Kdyby to Nečas na kongresu ustál, pak by zůstal předsedou, ale za 14 dní nebude premiérem. Co to bude znamenat? Svolání dalšího volebního kongresu," řekl Kubera v pondělním Interview ČT24.

23.10.2012 15:26 | Nečas: "Plave" nám 20 miliard

Premiér a předseda ODS Petr Nečas, kterému se k podpoře změn daní nedaří přesvědčit několik vlastních poslanců, potvrdil, že není jasné, zda vládní konsolidační balíček nakonec bude schválen.

"To rozpočtově odpovědnou vládu musí vést k tomu, že se musí opírat se svým návrhem rozpočtu o realistické údaje," poznamenal. Podle nyní platných zákonů, které chtěla vláda balíčkem měnit, se mají příští rok obě sazby daně z přidané hodnoty sjednotit na 17,5 procenta.

Podle Nečase bez schválení balíčku, který ve vládní podobě obě letos platné sazby DPH zvyšuje o procentní bod na 15 a 21 procent, "plave" v předloženém návrhu rozpočtu více než 20 miliard korun.

23.10.2012 15:05 | ČSSD a VV chtějí už dnes jednat o daňovém balíčku

Daňový balíček chtějí sociální demokraté a Věci veřejné projednávat ve druhém čtení už dnes odpoledne. Požádali o to na začátku schůze sněmovny, kdy se stanovuje program. Třetí čtení novely zákona chtějí VV zařadit do programu v pátek.

23.10.2012 14:53 | Výběr DPH vzrostl, ukazují data daňové spráy

Finanční úřady do poloviny října vybraly na dani z přidané hodnoty (DPH) zhruba 200 miliard korun, což je v meziročním srovnání nárůst o přibližně 800 milionů korun. O téměř devět miliard více vybral stát na dani z příjmu právnických osob, tedy 102 miliard korun. Vyplývá to z aktuálních dat České daňové správy, které byly zveřejněny ve chvíli, kdy má sněmovna jednat o takzvaném daňovém balíčku.

Výběr DPH tak obrátil trend. Během první poloviny roku byl totiž výnos z DPH nižší, a to i navzdory letošnímu zvýšení snížené sazby daně z deseti na 14 procent.

DPH i daň z příjmu právnických osob patří mezi takzvané sdílené daně, jejich výnosy tak putují nejen do státního rozpočtu, ale i do pokladen měst a krajů.

23.10.2012 14:42 | Neumím zařídit švédské služby za rumunské daně, tvrdí Kalousek

Slovy, že neumí zajistit švédské veřejné služby za rumunské daně, komentoval dnes ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) nutnost škrtů v nově chystané podobě státního rozpočtu.

"Je to prostá, jednoduchá rovnice. Můžeme mít švédské veřejné služby za švédské daně, což nedoporučuji. Můžeme mít rumunské veřejné služby za rumunské daně, což rovněž nedoporučuji. Ale švédské veřejné služby za rumunské daně... to já fakt neumím, to bude muset někdo jiný," prohlásil ministr.

V Rumunsku platí základní sazba DPH 24 procent, pro hotelové služby, noviny, knihy a léky platí sazba devět procent, pětiprocentní sazba je na stavební materiál. Ve Švédsku je DPH 25 procent, v šestiprocentní sazbě jsou knihy, tisk a hotelové a některé další služby.

23.10.2012 14:17 | Michal Doktor: Tahle vláda neumí řídit zemi

Poslanecký klub ODS a posléze i stranu Michal Doktor  koncem roku 2011 opustil. Jak vidí současnou situaci se ho ptala redaktorka Martina Součková.

Měla by podle vás padnout vláda?
Já si především myslím, že vláda špatně vyhodnocuje výsledky voleb. Stále se její subjekty, její základní nositelé odpovědnosti, zabývají daleko více sami sebou než reálným řízením téhle země. A myslí-li si většina v koalici, že je opravdu o daňových zákonech možné hlasovat ve třetím čtení až 7. listopadu, což nás z hlediska lhůt efektivně vystavuje riziku toho, že využijí-li všechny subjekty, které dál ten balíček budou projednávat, všech lhůt, které mají k dispozici, tak daňové zákony vyjdou ve sbírce zákonů 31. 12. někdy v noci. Pak ta vláda prokazuje neschopnost řídit tuhle zem. A to je má odpověd na vaši otázku. Stále více je vidět, že vláda reálně neumí řídit a spravovat tuhle zemi.

To znamená ano?
Nemusí padnou vláda. Já myslím, že vládní projekt může dojít nějakého důsledného přenastavení, může projít základní revizí toho, jak ta odpovědnost je formulována v tom stávajícím vládním projektu. Ale znovu opakuji, takhle vláda sestavená z takovýhle nositelů odpovědnosti prokazuje, že není schopna efektivně řídit a spravovat tenhle stát.

Tedy se jednoznačně nedá říct, zda ano, nebo ne.
Tahle vláda, takto formulovaná, spíše ne.

A váš názor na vládní balíček?
Řekl jsem to stokrát a řeknu to po sto první. Pro mě je nepřijatelné, aby se zvyšovaly občanům České republiky daně. Bude-li nadále platit ona zrůdná, neuvěřitelná, nepochopitelná a do nebe volající výjimka pro církve, jimž má být dán majetek, který z části nikdy nevlastnili, a z případného prodeje toho majetku, ke kterému samozřejmě jak všichni víme dojde, nemají platit daně.

Jak vidíte střet v ODS o daně?
Já vyhodnocuji celou tu věc i z rozhovorů s jednotlivými poslanci tak, že vůbec nejde o daně. Jde o mocenské pnutí a mocenský souboj dvou podmnožin z několika mnoha množin, které v ODS jsou. O nic jiného tu nejde.

Jak to podle vás skončí?
Nedohodou. Ale ti, kteří sází na to, že kongres ODS, může přinést kvalitativně nějaké nové zásadní sdělení, se strašlivě mílí.

23.10.2012 14:13 | Noví poslanci složili slib

Sněmovna je po dnešku opět kompletní. V úvodu nynější schůze složili slib noví poslanci Petr Holeček (TOP 09 a Starostové), Václav Šlajs, Petr Zgarba a Václav Koubík (všichni ČSSD). Nahradili čtveřici zákonodárců, kteří uspěli o víkendu v senátních volbách a v dolní komoře jim zanikl mandát.

Více informací o nových poslancích si přečtěte ZDE

23.10.2012 14:00 | Sněmovna zahajuje svou říjnovou schůzi

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová volá do sálu poslance, aby zahájila 47. schůzi.

Související