Miloš Zeman v pátek dopoledne složil prezidentský slib a stal se třetím českým prezidentem. Akt, při kterém Zeman přísahal na speciální výtisk české ústavy, sledovali ve Vladislavském sále Pražského hradu poslanci, senátoři, členové vlády, zahraniční diplomaté či zástupci církví. Přítomen byl též předchozí prezident Václav Klaus.

Zeman složil přísahu do rukou předsedy Senátu Milana Štěcha (ČSSD). Úřadu se ujal na příštích pět let. Z první řady sedadel v pozdně gotickém hradním sále prezidentský slib sledovala též Zemanova manželka Ivana a dcera Kateřina. Pozváno bylo 626 hostů, někteří se ale omluvili.

"Nabízím roli prostředníka a roli moderátora, nikoliv ale roli soudce, protože tato role prezidentu republiky evidentně nepřísluší," řekl ve svém prvním prezidentském projevu Zeman.

Sledujeme online

ObnovitOd nejstarších
8.3.2013 16:30

A tím končí dnešní on-line zpravodajství. Vývoj událostí kolem nového prezidenta však budeme i nadále sledovat. Děkujeme za pozornost a přejeme příjemný víkend.

8.3.2013 16:28 | Politolog: Že Zemanova kritika médií vyvolala potlesk? To je nedobrá informace

Do "jemu vlastní ráže" se podle politologa Petra Justa Zeman vrátil ve chvíli, kdy začal s kritikou médií. "Nejsem si jist, zda je vůbec legitimní v takový okamžik říci, že bude bojovat s médii," tvrdí jiný politolog Tomáš Lebeda. Zeman ve svém inauguračním projevu označil ekonomické mafie, neonacisty a část médií za "ostrovy negativní deviace". Právě to, že Zeman postavil média na roveň mafie a neonacistů, je podle Lebedy znepokojující. Za ještě více znepokojivé považuje ale to, že právě zmínka o boji s médii vyvolala ve Vladislavském sále spontánní potlesk. "Je to nedobrá informace o tom, jaké hodnoty zastává naše politická elita," doplnil.

8.3.2013 16:16 | Politolog: Zemanovi se zpočátku třásl hlas

Podle politologa Petra Justa Zeman zpočátku projevu působil poněkud nervózním dojmem, dokonce se mu podle Justa třásl hlas. "Výjimečnost okamžiku dokázala i řečníkovi jeho formátu rozechvět hlas," řekl politolog.

8.3.2013 16:01 | Politolog: Zeman se nedotkl řady oblastí, které zmínit měl

Nový prezident Miloš Zeman se v inauguračním projevu nedotkl řady oblastí, které by se pro událost tohoto typu hodilo zmínit, soudí politolog Petr Just. V proslovu zcela chyběl třeba odkaz na zahraniční politiku, která je doménou hlavy státu. Naopak naprosto zbytečně se podle něj Zeman znovu "opřel" do médií, která často kritizuje. Podle Justa byl nový prezident na začátku projevu nezvykle nervózní. Za "dost nešťastné" považuje politolog to, že nový prezident zahájil projev odkazem na opoziční smlouvu. "Pokud jako prezident zmiňuje, že chce spojovat společnost, pak není vhodné zahájit projev odkazem na dobu, kdy političtí aktéři zrovna nepůsobili na její uklidnění," uvedl Just.

8.3.2013 15:57 | Klaus po Zemanově inauguraci odletěl do USA

Exprezident Václav Klaus odcestoval po dnešní inauguraci svého nástupce Miloše Zemana do Spojených států na pracovní návštěvu. Za oceánem by měl být do středy. Navštívit má Institut Cato a zúčastnit se má též konference v Georgii.

8.3.2013 15:47 | AFP: Jadrný, šedovlasý Zeman je vášnivým kuřákem se slabostí pro místní vína a lihoviny

Agentura AFP připomněla, že Zeman trpí vůči novinářům silnou averzí, což prokázal svými výroky o novinářském "hnoji". Upozornila zároveň na slova analytiků, že Zeman jako veterán levicové politiky pravděpodobně zabředne do tahanic s vratkou a na škrty orientovanou středopravou vládou premiéra Petra Nečase. "Jadrný, šedovlasý Zeman je vášnivým kuřákem se slabostí pro místní vína a lihoviny a označuje se za eurofederalistu," napsala AFP.

8.3.2013 15:43 | Zahraniční média si všímají, že se Zeman v prvním projevu nezmínil o zahraniční politice

Slova o "roli moderátora, nikoli soudce", ale zejména výpad proti mediálnímu vymývání mozků dnes zahraniční média zaznamenala z prvního projevu nového českého prezidenta Miloše Zemana. List Wall Street Journal napsal, že právě kritická poznámka adresovaná novinářům vyvolala ve Vladislavském sále během Zemanova projevu silný potlesk. Média si všímají, že nový prezident se v prvním projevu nezmínil o zahraniční politice.

8.3.2013 15:37 | Kolik času zbývá do konce mandátu Miloše Zemana?

Odpůrci Miloše Zemana z iniciativy ŽítČesko založili webovou stránku www.zemancountdown.cz, která odpočítává čas, který zbývá do vypršení mandátu nového prezidenta.

8.3.2013 15:28 | K obědu kozí sýr, polévka s játrovými knedlíčky a panenka se zeleninou a bramborem

A jaké bylo menu dnešního slavnostního oběda Miloše Zemana s ústavními činiteli? Jako předkrm se podle předsedkyně sněmovny Miroslavy Němcové podával kozí sýr, následovala polévka s játrovými knedlíčky, panenka se zeleninou a bramborem a žloutkový krém s ovocem. Prezidenta pak čekal i oběd se členy jeho volebního týmu.

8.3.2013 15:13 | První dámě stylista doporučuje zásadní změnu účesu

"Rezavé podbarvení konců jinak černých vlasů bych považoval za nedůstojné role první dámy i v dobách, kdy tento styl byl moderní. Celkově bych hledal i lichotivější střih vlasů," míní. Styl, který pro ceremoniál zvolila Kateřina Zemanová, jí podle odborníka slušel, ale nebyl šťastně zvolený k dané příležitosti. Lépe než halenka by podle něj působilo sáčko nebo blejzr. "Styl byl také výraznější než styl Miloše Zemana, což si, myslím, není adekvátní situaci," dodal.

Související