Voliči, kteří si ještě nejsou jistí, koho budou volit v podzimních předčasných volbách do Poslanecké sněmovny 25. a 26. října, mohou využít praktickou pomůcku. Sdružení KohoVolit.eu připravilo dvě kalkulačky.

"Dnes spouštíme tzv. inventuru hlasování. V ní si voliči mohou vyzkoušet hlasování o 36 nejdůležitějších zákonech, které poslanci projednávali v uplynulém volebním období. Následně se dozvědí, kdo je ve sněmovně nejlépe zastupoval," představil projekt Volební kalkulačka jeho tvůrce Michal Škop.

Tento internetový test obsahuje 36 otázek, odpovědi porovná se skutečným hlasováním ze sněmovny v letech 2010 až 2013.

Druhou částí volební kalkulačky bude názorový test. Ten porovnává názory voliče a všech kandidujících stran na řadu důležitých otázek od daní přes zdravotnictví až po boj proti korupci. Tuto druhou část spustí sdružení podle Michala Škopa 25. září.

V západní Evropě jsou podobné předvolební testy běžné. Například v Nizozemsku si podobný test běžně vyzkouší přes 70 procent voličů. V České republice si test před prezidentskými volbami na jaře tohoto roku vyzkoušelo 1,2 milionu Čechů, tedy každý pátý volič.

Velký zájem očekává sdružení i letos. "Kandiduje totiž množství nových stran a voliči často neznají jejich názory na řadu témat, jako jsou podpora podnikání, ochrana životního prostředí nebo třeba zákaz kouření v restauracích," uzavírá Michal Škop.

Občanské sdružení KohoVolit.eu vytváří podobné volební kalkulačky už od roku 2006 jak v Česku, tak i na Slovensku.

Související