Máme už jen několik dní čas přemýšlet, zda je volební program hnutí ANO 2011 reálný, nebo ne. Máme i čas řešit komunistickou minulost Andreje Babiše a jeho údajnou spolupráci s StB. Anebo diskutovat nad tím, jak průhledné jsou cesty, kterými Babiš v devadesátých letech rozjel svůj velký byznys, a jestli politiku nechce zneužít právě pro své obchody. Pak už totiž bude po volbách a z Babišova hnutí se velmi pravděpodobně stane významná politická síla, která může rozhodnout i o příští vládě. Trochu problém ale je, že ani necelý týden před volbami není zřejmé, jak se Babišovo hnutí bude v nové sněmovně chovat.

Jeho program je spíš pravicový, sami zástupci strany se ale nehlásí nikam s tím, že dělení na pravici a levici je přežité. Členové hnutí a pravděpodobní budoucí poslanci jsou často tak výrazné osobnosti, že není vůbec jasné, jestli vydrží pohromadě.

A pak je tady ještě jeden prvek - Babiš, hyperaktivní, trochu hašteřivý miliardář, který to všechno platí.

Do politiky nepůjdu

Agrofert a podniky k němu přidružené odvádí v Česku ročně na daních 700 milionů korun. Sám Babiš jako fyzická osoba platí dalších 82 milionů ročně.

A tady někde jsou kořeny Babišova odhodlání jít do politiky. Spořivému podnikateli, který si ve firmách hlídá každou korunu, totiž začalo vadit, jak politici s jeho penězi nakládají a kolik jich mizí při neprůhledných a předražených státních zakázkách. Navíc si zřejmě v byznysu dokázal už všechno, co chtěl. Proto se rozhodl, že založí hnutí, které bude bojovat s korupcí a ukáže současným politikům, jak se má efektivně řídit stát. Sám ale do politiky příliš vstupovat nechtěl.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.