Máme už jen několik dní čas přemýšlet, zda je volební program hnutí ANO 2011 reálný, nebo ne. Máme i čas řešit komunistickou minulost Andreje Babiše a jeho údajnou spolupráci s StB. Anebo diskutovat nad tím, jak průhledné jsou cesty, kterými Babiš v devadesátých letech rozjel svůj velký byznys, a jestli politiku nechce zneužít právě pro své obchody. Pak už totiž bude po volbách a z Babišova hnutí se velmi pravděpodobně stane významná politická síla, která může rozhodnout i o příští vládě. Trochu problém ale je, že ani necelý týden před volbami není zřejmé, jak se Babišovo hnutí bude v nové sněmovně chovat.

Jeho program je spíš pravicový, sami zástupci strany se ale nehlásí nikam s tím, že dělení na pravici a levici je přežité. Členové hnutí a pravděpodobní budoucí poslanci jsou často tak výrazné osobnosti, že není vůbec jasné, jestli vydrží pohromadě.

A pak je tady ještě jeden prvek - Babiš, hyperaktivní, trochu hašteřivý miliardář, který to všechno platí.

Do politiky nepůjdu

Agrofert a podniky k němu přidružené odvádí v Česku ročně na daních 700 milionů korun. Sám Babiš jako fyzická osoba platí dalších 82 milionů ročně.

A tady někde jsou kořeny Babišova odhodlání jít do politiky. Spořivému podnikateli, který si ve firmách hlídá každou korunu, totiž začalo vadit, jak politici s jeho penězi nakládají a kolik jich mizí při neprůhledných a předražených státních zakázkách. Navíc si zřejmě v byznysu dokázal už všechno, co chtěl. Proto se rozhodl, že založí hnutí, které bude bojovat s korupcí a ukáže současným politikům, jak se má efektivně řídit stát. Sám ale do politiky příliš vstupovat nechtěl.

"Nemám pro to předpoklady, jsem diskvalifikovaný. Jsem původem Slovák, ale cítím se taky být Čechem, mám české občanství a českou manželku! Jsem bývalý člen KSČ, bývalý pracovník podniku zahraničního obchodu. Jsem takový ten prospěchář starého režimu, který do strany vlezl, aby mohl cestovat do zahraničí, nejsem asi historicky morální ideál. Když jste stará struktura, tak jste diskvalifikovaný, když kradete miliardy, tak je to pohoda a nejste až tak špatný. Taky bych kvůli politice neprodal Agrofert," řekl v září 2011 v rozhovoru pro Hospodářské noviny.

Jenže se mu nepodařilo sehnat žádného lídra, a tak se letos na jaře do čela hnutí postavil sám. Do politiky se přitom vrhl stejně profesionálně jako na jakýkoliv svůj jiný byznys. Najal si experty a odborníky na předvolební kampaně, sám přemluvil a sehnal známé osobnosti, aby vedly jeho kandidátky, a spolu s nimi rozepsal plán, podle kterého chtěl na jaře 2014 vyhrát sněmovní volby. Jenže přišly volby předčasné. Babiš se ale nenechal odradit a rozjel mohutnou kampaň, téměř nelimitovanou penězi. Během dvou letních měsíců dokázal vyskočit z ničeho na zajímavá místa v předvolebních průzkumech.

Sliby a známé tváře

Úspěch hnutí ANO je přitom v podstatě jednoduchý. Jeho tvůrci jenom sebrali prvky, které v politice zaručeně fungují, dali je dohromady a vytvořili projekt "na míru" pro českého voliče.

V duchu Babišova přesvědčení vyrazili do boje s heslem, že současní politici jsou v drtivé většině neschopní lidé, kteří by se v běžném životě v podstatě neuživili. A že je načase, aby stát začali řídit manažeři, a to stejně, jako se vedou úspěšné firmy, tedy Babišovy firmy.

Ve svém předvolebním programu neváhalo hnutí ANO 2011 slíbit v podstatě cokoliv - peníze na školství, dopravu, zdravotnictví i kulturu. Slibuje, že nebude zvedat daně a peníze získá prostě tím, že zavede centrální nákupy a zastaví rozkrádání veřejných financí. Slibuje, že všechno, co roky ve státní správě nešlo, bude okamžitě zavedeno, jako třeba jedenáct let odkládaný zákon o státní službě.

A kdo by třeba Babišovým slibům nevěřil, toho mají přesvědčit jeho lídři - známé tváře jako Martin Stropnický, Martin Komárek nebo Jiří Zlatuška. Na úspěch v těchto volbách to zřejmě stačit bude. Pro zdar v případných příštích volbách ale bude klíčové, jestli Babiš alespoň některý ze svých nereálných slibů dokáže splnit a také jestli dokáže udržet pohromadě své poslance. A to nebude snadné, uvnitř hnutí to totiž zajiskřilo už letos na jaře, když z vedení odešlo hned několik místopředsedů. Jak sami řekli, vadilo jim Babišovo autoritářské řízení hnutí pod heslem: Kdo platí, ten rozhoduje.

Na následujícím videu si můžete připomenout rozhovor, který před dvěma týdny vedl s Andrejem Babišem Petr Kamberský.

Babiš: Ve finále mají všichni stejný program - peníze a moc. Já jsem jiný, prachy už mám
Andrej Babiš

Vývoj volebních preferencí, historické výsledky a další informace k volbám najdete pohromadě a přehledně ZDE.