Je potřeba zabránit nástupu temné síly, tvrdí na Facebooku Rytíři Jedi. Za touto iniciativou stojí nadšenci, kteří se inspirovali v Hvězdných válkách a jejichž cílem je přilákat mladé lidi k volbám.

"Mladí ztrácí o svobodnou volbu zájem. Víme, že demokracie má své limity, ale furt je lepší než autoritativní režim. Proto jim na příběhu dobra se zlem chceme připomenout, že jít k volbám je velká odpovědnost," říká jeden z autorů projektu, který se představil jako Mace Windu. Ten ve Hvězdných válkách patří k nejzkušenějším členům Rady Jediů.

Novodobí Jediové chtějí vyburcovat voliče, aby neumožnili nástup temné síly. Kdo z politické reprezentace ztvárňuje dobro a kdo zlo, ale Mace Windu sdělit odmítá.

"Správný Jedi to z prezentace stran cítí. Temná síla je rozkročená napříč politickým spektrem. A proto kampaň upozorňuje také na to, že lidé mají k dispozici čtyři kroužky, kterými vyberou, komu dají hlas. To je maximum, co se dá proti temné síle v politice dělat," říká Jedi.

Na facebookový profil, který má přes čtyři a půl tisíce fanoušků, dávají rytíři denně odkazy na články zpravodajských serverů. K nim vždy připojí komentář mistra Yody, samozřejmě nejváženějšího člena jejich rady.

Například k odkazu na článek, v němž prezident Miloš Zeman tvrdí, že s kouřením by se mělo začít až v 27 letech, je připojen následující komentář: "Senátor Palpatine nebezpečný je. Děti i republiku před ním chránit musíme." To tvrdí svým typickým stylem Yoda.

Zatímco Zeman představuje intrikánského senátora Palpatina, předseda hnutí ANO Andrej Babiš prý symbolizuje Obchodní federaci. Tedy zvrhlou koalici obchodníků z celé galaxie.

Obchodní federace v legendární sérii George Lucase využila tajnou armádu bitevních droidů a velmi dobře vybavených strojů, aby silou prosadila své zájmy poté, co neuspěla diplomaticky v Senátu.

Cílem Rytířů Jedi je odkazovat i na nejrůznější aplikace, díky kterým se lidé mohou rozhodnout, koho volit. Mezi ně patří volební kalkulačky či projekt Demagog.cz, který prověřuje pravdivost výroků jednotlivých politiků.

Členové skupiny se zúčastnili také pondělního koncertu na Staroměstském náměstí, který měl přimět lidi, aby přišli k volbám, a zároveň se vymezoval proti komunistům.

Na pódiu vystoupil i mistr Yoda. "Nástup temné síly ignorovat nemůžeme. Podobně jako temný lord Paroubek své nekalé plány spřádal a ochotný i s neznámými galaktickými padouchy spřáhnout se byl, také nyní hrozba přetrvává. Můžete to být i vy, kdo temnou sílu a Obchodní federaci zastaví. Každý hlas se počítá," sdělil asi 20 tisícům návštěvníků koncertu.

Po volbách se Rytíři Jedi zaměří na školení důchodců

Autoři projektu Rytíři Jedi už mají zkušenosti s občanskou iniciativou Policejní stát, kterou založili po nepřiměřeném policejním útoku na festivalu CzechTek v roce 2005. Jejich cílem bylo bránit lidská práva.

Kdo za projektem stojí, ale zatím nikdo nechce říct. "Do voleb se budeme snažit držet styl, že k lidem mluví mistr Yoda," říká Mace Windu.

Podle informací serveru IHNED.cz je mezi zakládajícími členy i ředitel významné firmy či marketingový a IT odborník.

Až voliči o víkendu rozhodnou, iniciativa změní cíl působení. Místo mladým lidem se začne věnovat těm starším. Mistr Yoda vyzve všechny přihlášené Rytíře Jedi, aby ve virtuálním světě chránili ty nejslabší. "To jsou v tuto chvíli senioři. Je potřeba věnovat volný čas a energii na školení informační gramotnosti seniorů," dodává Mace Windu.

Rytíři Jedi o sobě dali vědět také při sčítání lidu v roce 2011. Více než 15 tisíc lidí vyplnilo název řádu z Hvězdných válek do kolonky náboženská příslušnost.

Související