Do letošních předčasných voleb jde celkem 23 politických uskupení. Co voličům slibují? Kliknutím na název strany či hnutí se dostanete na program a můžete sami posoudit, jestli je pro vás tou optimální volbou.

Ve všech krajích úspěšně sestavily kandidátku strany ČSSDSvobodníPirátiTOP 09Hlavu vzhůruODS, politické hnutí ZměnaStrana soukromníků České republikyKDU-ČSLSuverenitaSPOZÚsvit přímé demokracieDSSSANOKSČMLEV21 a Strana zelených.

Klub angažovaných nestraníků má kandidátku jen pro Pardubický kraj, Romská demokratická strana se nominovala pouze ve Středočeském a Libereckém kraji.

Strana Volte Pravý Blok kandiduje jen v Praze. Aktiv nezávislých občanů jde do voleb rovněž v Praze, kandidátní listiny má navíc i ve Středočeském a Královéhradeckém kraji a v Kraji Vysočina.

Hnutí Občané 2011 má jednu kandidátku, pro Prahu, zatímco monarchistická Koruna česká kandiduje v 11 krajích.

5 minut před volbami

Pokud nemáte čas nebo chuť důkladně si pročítat a porovnávat jednotlivé volební programy, sáhněte po volební kalkulačce.

Projekt sdružení KohoVolit.eu s podtitulem „Nejužitečnějších pět minut před volbami“ pomáhá voličům zjistit, jakou mají názorovou shodu s kandidujícími stranami. Vyplnění kratšího testu s 35 otázkami zabere 5 minut, delší názorový test obsahuje 80 dotazů.

Kalkulačka nabízí i dotazník Inventura hlasování, který srovnává vaše odpovědi se skutečnými hlasováními zákonodárců v letech 2010-2013.

U každé otázky máte možnost nastavit, jak je pro vás zásadní. Výslednou názorovou shodu s kandidujícími subjekty udává kalkulačka v procentech. Podrobnější popis metodologie najdete zde.

Proti korupci

Dalším webovým předvolebním projektem je kampaň Bla bla nevolím, kterou společně vedou různé protikorupční organizace pod hlavičkou projektu Rekonstrukce státu. Cílem neziskovek je prosazení devíti zákonů proti korupci, a to co nejrychleji po volbách.

Na stránkách Bla bla nevolím najdete, kteří politici kandidující ve vašem kraji se podpisem zavázali pro zákony hlasovat a kteří jim podporu nevyjádřili. Na webu ale nenajdete všechny strany. Například Strana svobodných občanů tvrdí, že je organizace vůbec neoslovila.

Dále také zjistíte, kdo proti protikorupčním opatřením aktivně hlasoval nebo jejich prosazení blokoval.

Kandidáty, kteří prosazení zákonů proti korupci slíbili, můžete „prokroužkovat“ až do sněmovny. Životopisné profily politiků naleznete v databázi sdružení Naši politici.

Hlavně pravdu

Iniciativa Demagog.cz kontroluje tvrzení politiků, která pronáší v televizních a rozhlasových diskuzích. Jejich výroky z hlediska pravdivosti označuje jako pravdivé, nepravdivé, zavádějící a neověřitelné.

Na webu Demagog.cz pak můžete procházet výrokovou minulost konkrétního politika nebo hodnocení všech tvrzení, která zazněla v daném pořadu. Své postřehy ke kampani publikuje iniciativa i na blogu v sekci HNDialog.

Z datakuchyně

Pilný byl samozřejmě i tým datové žurnalistiky IHNED.cz. Pomocí odpovědí z již zmíněné volební kalkulačky porovnal, v čem se jednotlivé kandidující strany shodují a v čem se rozcházejí, což může být užitečné například při uvažování o možných povolebních koalicích.

Tradiční vítězné bašty a naopak místa neúspěchu jednotlivých stran odhalíte pomocí mapy výsledků posledních pěti voleb do sněmovny. Díky aplikaci jednoduše zjistíte, jak se dařilo konkrétní straně ve vašem obvodě, nebo si proklikejte, jak se měnilo rozložení politických sil v Česku v průběhu let.

Kolik zákonů předložil, jak často promlouval na plénu a jakou měl docházku? Jak aktivní byl váš poslanec v minulém volebním období, zjistíte zde.

A co by tomu řekli lidi?

Při rozhodování pomáhají i názory ostatních. Vytříbit ten svůj můžete při konfrontaci s předvolebními komentáři v názorové sekci HNDialog.

Důvody voličů pro nebo proti volbě konkrétní strany zjistíte v anketě čtenářů.

Snadnější orientaci  "v zapeklitostech a možnostech našeho volebního systému a konkrétně těchto předčasných voleb" umožňuje Průvodce inteligentního voliče, který sepisuje aktivista Matěj Hollan.

Kampaň očima odborníků

Pokud vás zajímá, jak předvolební kampaň hodnotí marketingoví experti, přečtěte si jejich analýzy pro server IHNED.cz. V nich vysvětlují, proč se billboardy mezi politiky stále těší velké oblibě, jak při kampani využívají sociální sítě a web nebo která volební hesla mají šanci na úspěch.

Experti hodnotili i stranické kandidátky a objasnili, proč jsou nové malé strany vidět víc než zavedené. Nechybí ani přehled a rozbor předvolebních klipů 12 kandidujících stran a hnutí.

Jak volit?

Krátký a praktický návod na závěr, jak funguje náš volební systém a konkrétně metoda kroužkování či jak rozumět předvolebním průzkumům, poskytuje již zmíněné sdružení KohoVolit.eu.

Související