"Tento rybník je už moc kalný. Musíme ho vyčistit, aby se v něm dalo žít," prohlásil 12. března o České republice ředitel Transparency International David Ondráčka. Odstartoval tak projekt Rekonstrukce státu.

Do něj se zapojilo 19 neziskových organizací včetně NFPK Karla Janečka či Oživení, které chtěly prosazením devíti zákonů omezit v Česku korupci.

Nyní projekt slaví rok existence. Jeho autoři ale přiznávají, že moc důvodů k radosti nemají. Původně si mysleli, že do roka začne platit všech devět protikorupčních opatření - mezi nimi novela zákona o registru smluv, rozšíření pravomocí NKÚ nebo zákon o státní službě.

Jenže v srpnu se rozpustila sněmovna a téměř žádné rekonstrukční zákony už se neschválily.

"Očividně se to nestihlo. Předčasné volby byly čárou přes rozpočet, mnoho práce spadlo pod stůl," bilancuje uplynulý rok koordinátor projektu Jiří Boudal.

Z devíti zákonů tak začal platit jen jeden - už v květnu prošlo zrušení takzvaných anonymních akcií. "A to bohužel ve velmi mírné formě," dodává mluvčí Rekonstrukce státu Nikola Hořejš.

9 ZÁKONŮ

Rekonstrukce státu prosazuje devět protikorupčních opatření.

SCHVÁLENO

Konec anonymních akcií

VE SNĚMOVNĚ PO 1. ČTENÍ

Registr smluv

Rozšíření pravomocí NKÚ

Zákon o státní službě

Průhledný legislativní proces

V PLÁNU NA TENTO ROK

Průhledné financování stran a kampaní

Elektronická majetková přiznání ke dni nástupu do funkce

Konec trafik ve firmách

Státní zastupitelství bez politických zásahů do vyšetřování

Další čtyři zákony prošly už novou sněmovnou v prvním čtení a nyní se zpracovávají pozměňovací návrhy. Zbylé čtyři plánuje vláda začít schvalovat až letos.

Právě na pomalé tempo politiků si Rekonstrukce státu stěžuje. "Poslanci mají nyní nepříjemný pocit, že jsou pod tlakem, a tak se snaží Rekonstrukci státu nenápadně shazovat, odsouvat a doufají, že na ni veřejnost zapomene," tvrdí ředitel právní organizace Frank Bold a spoluautor projektu Pavel Franc.

Přitom ještě před volbami se Rekonstrukcí státu politici rádi oháněli. Šéf hnutí ANO Andrej Babiš dokonce pózoval v helmě s logem iniciativy.

Více než 1500 kandidátů z téměř šesti tisíc se navíc podepsalo pod prohlášení, že bude prosazovat rekonstrukční zákony. Do sněmovny se dostalo přes 165 lidí, kteří se platformě zavázali.

Iniciativa proto po volbách vydala i silné prohlášení, že je vyhrála ona, jelikož má pomyslnou ústavní většinu.

Předseda ANO Babiš navíc prohlašoval, že nepůjde do vlády, ale že z opoziční lavice prosadí rekonstrukční zákony. Šéf ČSSD Bohuslav Sobotka v tu chvíli tvrdil, že "Rekonstrukce státu může být platformou pro kompromis, od něhož by se mohla jednání o vládní spolupráci odrazit".

ROK V BODECH

Rekonstrukce státu funguje přesně rok. Podívejte se na její historii v bodech:

- vznikla 12. 3. 2013, už téměř celý rok předtím se organizace domlouvaly na společných tématech

- v květnu zahájila kampaň Dožeňme Bostwanu; reagovala tak na studii, že v tomto africkém státě je menší korupce než v Česku

- první a zároveň poslední rekonstrukční zákon byl schválen dva měsíce po startu projektu - zrušení anonymních akcií

- iniciativa natočila hudební protikorupční klip s politiky Hegerem a Dienstbierem

- před volbami se v rámci kampaně Bla bla  nevolím zavázalo k prosazování protikorupčních zákonů 1 500 kandidátů ze šesti tisíc, do sněmovny se jich dostalo 165

- iniciativa rozeslala do čtyř milionů domácností informaci o tom, kdo závazek podepsal

- Rekonstrukce státu získala 370 dobrovolníků, kteří sami chodí za poslanci

Jenže prvotní nadšení poté opadlo. Právě vládní ČSSD je stranou, která prý přijímání opatření zdržuje. "Někteří sociální demokraté nás podporují, a někteří jsou naopak citelně neradi, že jim někdo mluví do práce. Tradičně největší nedůvěru k nám má ODS. Z poslanců jsou v jednání nejvstřícnější ti za Starosty a nezávislé, ANO, TOP 09 a KDU-ČSL," zhodnotil koordinátor projektu Jiří Boudal.

Vidět je to podle něj u návrhu, aby se všechny smlouvy státu či obcí musely zveřejňovat na internetu. "Poslanci, hlavně z ODS a ČSSD, opakují strategii z minulé sněmovny, kdy vyžadovali další a další analýzy a označovali návrh za nehotový," říká.

Boudal je nadšený hlavně z toho, že Rekonstrukci státu přijala veřejnost a že i lidé sami sledují chování politiků.

Po celé republice má Rekonstrukce státu dokonce 370 dobrovolníků, kteří si domlouvají schůzky s poslanci a přimlouvají se za zákony.

Navíc zástupce Rekonstrukce státu si volají ke konzultacím sami politici. "Lukáš Wagenknecht z členské organizace Good Governance se stal dokonce náměstkem ministra financí Andreje Babiše, takže odešel z našich pracovních skupin," dodává mluvčí iniciativy Nikola Hořejš.

Ačkoliv Rekonstrukce státu tvrdí, že jejím cílem je hlídat přípravu zákonů, a ne je psát, sama s vytvořením několika pomáhala - spolupracovala například na registru smluv či služebním zákoně.

Finance získává iniciativa převážně od soukromých dárců, dále od Fondu Otakara Motejla a některých členských organizací.

Související