Na ministerstvu obrany se rodí zákon, který by umožnil nařídit plošné odvody do armády i v situaci, kdy by vláda měla "jen" indicie o reálném nebezpečí. Teď to může udělat pouze po vyhlášení stavu ohrožení státu.

V české armádě slouží dvacet tisíc profesionálů, v případě ohrožení by ale potřebovala ještě desítky tisíc záložníků. A za současného stavu by je neměla kde vzít.

Ačkoliv novela zákona ještě není na papíře, samotná myšlenka už mezi politiky boduje.

Podporuje ji například předseda ODS Petr Fiala. "Krize na Ukrajině ukazuje, že na přípravu na obranu státu nemusí být mnoho času. Předložený návrh zohledňuje zájem každého občana na obraně země a zároveň zachovává demokratické osobní svobody člověka," tvrdí. 

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.