Vypadá to, že Nejvyššímu kontrolnímu úřadu (NKÚ) se pravomoci hned tak nerozšíří. Novelu ústavního zákona sice poměrně lehce přijala sněmovna, norma se teď ale setkává s odporem Senátu.

Historie se tak opakuje. V minulém volebním období to byl také Senát, který bránil tomu, aby kontroloři mohli navštěvovat více firem – tedy i státní a obecní. Právě proto poslanci ústavní zákon pak přepsali, aby do něj zapracovali výtky senátorů.

Jenže proti tomu se ohradil prezident NKÚ Miroslav Kala. Taková norma by podle něj pravomoci kontrolorů paradoxně omezila, označil ji za zmetek.

Poslanci proto ústavní zákon opět zpřísnili, sněmovna ho v nové podobě schválila a následně putoval do Senátu. A právě zde naráží.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Ústavně-právní výbor, jehož názor bývá považován za klíčový, navrhl Senátu zamítnout ústavní novelu, která rozšiřuje pravomoci NKÚ. Přijetí normy, která by umožnila kontrolorům chodit do více firem, se tak komplikuje.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.