O nabídky jazykových škol se zaručenou zázračnou metodou, díky které si v zázračně krátké době chroničtí začátečníci konečně snadno a rychle osvojí cizí jazyk, není nikde nouze. Do zvládnutí jakéhokoliv nového jazyka nebo dovednosti je však zapotřebí investovat čas i nemalou dávku úsilí. Každý jazyk má svá slovíčka a gramatiku a bez nich, stejně jako bez aktivního přístupu (četba, poslech, konverzace), si žádný jazyk neosvojíte.

Musíte si věřit

Pokud máte pocit, že vám jazyky prostě nejdou, zapracujte nejprve na svém sebevědomí a myslete pozitivně. Je třeba se uvolnit. Pod tlakem a ve stresu lze dosáhnou jen velmi malého pokroku. Nikdo učený z nebe nespadl. Musíte prostě chtít a něco pro to udělat. Stanovte si postupné cíle, které budou dosažitelné a jasně časově vymezené. Za splněný cíl je dobré stanovit si odpovídající odměnu, která vás bude motivovat.

Trénujte paměť, opakujte

Pokud máte pocit, že máte problém se zapomínáním a že vám slovíčka a znalosti "nelezou do hlavy", zkuste se seznámit s některou z paměťových technik a nacvičit ji. Zvláště pokud je to již delší dobu, co jste chodili do školy.

Nedílným předpokladem úspěchu je opakování. Pokud znalosti nepoužíváte intenzivně každý den, musíte opakovat. Bez opakování vše pomalu, nebo i velmi rychle, zapomenete. A nehledejte výmluvy, že na to nemáte čas. Když si každý den najdete alespoň deset minut, dosáhnete lepšího úspěchu, než když učení věnujete dvě hodiny jednou týdně. Vhodné je stanovit si pravidelný čas a dodržovat ho bez ohledu na okolnosti.

Nepleťte si však učení s memorováním. Jazyky se nelze učit na základě pouhých slovíček, je potřeba se je učit používat v souvislostech, tedy ve větách a často používaných frázích.

Gramatika přehledně a jednoduše

Nemá smysl pořizovat si desítky učebnic a publikací kvůli gramatice. Mnohem lepší jsou jednodušší přehledné materiály které pomohou pochopit nezbytné základní principy, na kterých lze později lépe stavět. Důležité je také dostatečné množství příkladů na procvičování, aby se zažitá pravidla "vryla pod kůži". Nepříliš vhodná bývají doplňovací cvičení, která vedou pouze k momentálnímu opakování stejné operace. Bez nutnosti přemýšlet na gramatikou každé věty si její principy dostatečně neosvojíte.

Zvolte si pedagoga i místo k učení

Pečlivě zvažte, zda jsou pro vás vhodné skupinové lekce nebo soukromý učitel. Pokud učení vzdáváte po několika lekcích, protože se stydíte anebo máte pocit, že vám studium nejde tak dobře jako ostatním, je lepší zvolit soukromého, trpělivého učitele.

Jakmile však získáte alespoň trochu solidní základy nebude však od věci zkusit se zapojit do nějaké konverzační skupiny. Znalost jazyka bez schopnosti používat ho před cizími lidmi nedává moc smysl, proto je potřeba postupně zapracovat i na jisté dávce sebejistoty.

Rozhodně nezapomínejte ani na odpočinek a duševní hygienu. Pokud je to možné, učte se novému odpočatí a svěží. Večerní kurzy po náročném dni v práci a pod tlakem očekávaných starostí dalšího dne příliš studiu neprospěje.

Související