Hana Šmejkalová působila od roku 2000 v různých pozicích v rámci ČSA. Naposledy jako obchodní ředitelka ČSA pro Českou republiku.

„V paní Šmejkalové vidím opravdu pomyslné světlo na konci tunelu pro společnost EBA. Jejím prioritním úkolem bude vyvést společnost z červených čísel. Jsem přesvědčen, že potenciál pardubické letiště má,“ uvedl předseda představenstva společnosti East Bohemian Airport Pavel Svoboda.

Pardubické letiště zaznamenalo loni pětinový úbytek ruských pasažérů, kteří tvoří jeho hlavní klientelu. Zatímco předloňský rok byl rekordní a letiště přepravilo více než 184.000 lidí, loni klesly počty všech cestujících přibližně na 150.000. Výsledky ovlivnila krize na Ukrajině a pokles hodnoty rublu. V letošním prvním pololetí letiště přepravilo přes 29.000 cestujících, loni jich prošlo terminálem za stejnou dobu 79.000. Trvá úbytek ruské klientely, což se projevuje na výsledcích.

Podle Svobody společnost letos počítá s desetimilionovou ztrátou. Za minimální počet pasažérů nutných pro ekonomické přežití letiště považuje 80.000 až 100.000 lidí ročně. Loňský zisk před zdaněním činil asi devět milionů korun, rok předtím to bylo téměř 23 milionů.

Letiště se bude muset do budoucna vypořádat s nedostatečnými odbavovacími prostorami. Dlouho plánovalo výstavbu nového terminálu, loňská soutěž na dodavatele stavby však nebyla úspěšná. Firmy nabídly cenu vyšší než 400 milionů korun, cena terminálu o výměře 6000 metrů čtverečních má však být maximálně 300 milionů korun. Projekt byl proto zjednodušen a měla by se vypsat nová soutěž. Podle Svobody bez něj není letiště do budoucna konkurenceschopné, k plánu se však má vrátit až nové vedení EBA.

Související