V čele Komerční banky bude poprvé od její privatizace v roce 2001 do rukou francouzské Société Générale Čech. Podle tří na sobě nezávislých zdrojů z bankovního sektoru jím bude Jan Juchelka, jehož kandidaturu už podle informací HN schválila Česká národní banka (ČNB). Juchelka ve funkci nahradí Alberta Le Dirac´ha, jemuž končí smlouva v srpnu.

Mluvčí Komerční banky Pavel Zúbek zprávu nekomentoval a potvrdit ji nechtěl ani mluvčí ČNB Marek Zeman"Nevyjadřujeme se k dohlíženým subjektům," uvedl pouze.

Na nejvyšším postu třetí největší tuzemské banky se od privatizace vystřídali čtyři francouzští manažeři Alexis Juan, Laurent Goutard, Henri Bonet a současný Albert Le Dirac´h.

Posledním Čechem v jejím čele byl Radovan Vávra, který banku dovedl k prodeji, ale francouzská skupina s ním nakonec spolupráci ukončila.

Pětačtyřicetiletý Juchelka na nejvyšší post v Komerční bance přichází z Paříže, kde posledních pět let pracoval pro Société Générale. Na starosti měl péči o korporátní klienty v regionu střední a východní Evropy, Blízký východ a Afriku. Jeho angažmá pro francouzskou skupinu ale trvá už od únoru 2006, kdy se stal zaměstnancem Komerční banky a po dvou měsících pak i novým členem jejího představenstva. Před odchodem do centrály francouzské skupiny byl i náměstkem generálního ředitele Komerční banky a na starosti měl velké firmy.

Strmá kariéra Jana Juchelky začala ve službách státu v polovině 90. letech. Brzy po studiích začal ve Fondu národního majetku (FNM), který se staral o prodej státního majetku a správu strategických státních podílů. Postupně se propracoval až na nejvyšší příčky. Od roku 2005 byl místopředsedou jeho výkonného výboru a v letech 2002 až 2005 pak ho i vedl. V bankovních kruzích se pak mluvilo o tom, že novou práci v Komerční bance získal jako odměnu za úspěšnou privatizaci. Každopádně Juchelka měl do Komerční banky hluboký vhled. Z titulu své funkce ve FNM byl totiž už dlouho před privatizací členem dozorčí rady Komerční banky.

"Komerční banka mi nabídla příležitost využít v nové pracovní pozici zkušenosti získané v předchozích letech a je to přirozené pokračování mé profesionální kariéry," vysvětlil tehdy své rozhodnutí přejít do Komerční banky Jan Juchelka.

Související