Michal Říha začínal svou profesní dráhu v továrně v Poříčí v roce 1999. Po absolvování Zemědělské fakulty Jihočeské univerzity a studia anglického jazyka v australském Perthu nastoupil do funkce vedoucího výrobní směny, kde měl na starosti kompletní uvedení a provoz linky na výrobu celosvětově oblíbených bonbonů značky Skittles. V roce 2005 povýšil do funkce industriálního inženýra. Nejviditelnějším projektem, za který nesl odpovědnost, byl komplexní přesun čtyř výrobních linek z Velké Británie do české továrny. Studium na Karlově Univerzitě v oboru lidských zdrojů jej připravilo na pozici HR manažera, kde byl odpovědný za personální strategii a agendu pro celý výrobní závod společnosti Mars v České republice.

Následovala funkce výrobního manažera, ze které v rámci firmy v roce 2010 zamířil poprvé za hranice, do USA. Tam se stal vedoucím projektu pro přemístění výrobních linek z kanadského Montrealu do města Chattanooga v Tennessee, spolu se 180tičlenným týmem. Po úspěšném zvládnutí tohoto komplexního projektu mu byla na téměř 6 let svěřena funkce ředitele důležité továrny v rámci Mars Food v King´s Lynn ve Velké Británii. Zde vedl tým 330 spolupracovníků a cílem byla celková restrukturalizace této továrny. Změny se dotkly všech klíčových oblastí závodů a byly podtrženy výraznou investicí do navýšení výrobních kapacit v podobě nové výrobní linky i nových moderních kanceláří. Tento závod je nyní považován globálně za jeden z nejdůležitějších v rámci segmentu Mars Food. Továrna pod jeho vedením zajišťovala dodávku oblíbených potravinářských značek společnosti, např. Uncle Ben´s nebo Dolmio, a to nejen na britský trh.

„Za dobu, kdy jsem sbíral zkušenosti v zahraničí, udělala továrna Mars Wrigley Confections v Poříčí nad Sázavou neuvěřitelný posun na všech frontách. Mým snem je udělat z ní globální centrum pro cukrovinky v rámci naší společnosti,“ přibližuje svou vizi Michal Říha. „Klíčovým zdrojem, na kterém budeme s týmem stavět, je potenciál našich spolupracovníků. Naší snahou je rozvíjet skvělé pracovní prostředí, ve kterém může každý naplno uplatnit a nadále rozvíjet své schopnosti. Cílem mým i mého týmu je, abychom byli exportérem nejenom skvělých cukrovinek, ale také talentovaných lidí, kteří mohou uplatnit své znalosti a zkušenosti kdekoliv ve světě v rámci Mars Inc.,“ dodal.

Po návratu ze zahraničí nového ředitele velmi potěšilo, že se setkal s velkým počtem spolupracovníků, kteří zde pracovali před jeho odchodem před osmi lety. „Je to pro mě důkaz toho, že jsou u nás v továrně se svou prací spokojeni a naše společnost má svým lidem neustále co nabízet. Naše poříčská továrna bude letos slavit své 20. výročí a více než polovina lidí u nás pracuje přes 10 let,“ upřesnil Říha. Potěšil ho zejména osobní rozvoj a kariérní posun, kterým za uplynulé roky prošlo mnoho z jeho spolupracovníků.

Viditelným cílem nového ředitele je dokončení rozšíření další výrobní haly, která bude otevřena v roce 2019 a díky níž se navýší kapacita výroby bonbonů Skittles. V ní bude vysoce automatizovaná výroba, která podpoří budoucí růst značky a stane se globálním benchmarkem pro další nově vznikající továrny. Díky nové hale a jejím výrobním linkám a zároveň velmi vysoké míře automatizace se při řádově stejném počtu spolupracovníků, kterých je aktuálně 500, téměř zdvojnásobí objem výroby.

Michal Říha je ženatý, má dvě děti ve věku 11 a 6 let. Ve svém volném čase rád jezdí na motorce, hraje basketbal a lední hokej.

 

Související