V Moravskoslezském kraji pracuje přibližně 26 000 občanů Evropské unie a legálně 1 300 občanů z tzv. třetích zemí. Nejvíce poptávané profese jsou zedníci, elektrikáři, truhláři, instalatéři, klempíři, malíři a opraváři, obsluha strojů a zařízení a montéři. Pro všechny tyto profese je volných na 10 000 pracovních míst. Pomocných a nekvalifikovaných pracovníků přijmou firmy zhruba 2 000. Kritický nedostatek zaměstnanců je pak v oborech zámečník, svářeč, obráběč, elektrikář, skladník, řidič či účetní se znalostí anglického jazyka. 

„Nejpřirozenější zdroj kvalifikovaných pracovníků jsou naši sousedé, Poláci a Slováci, ale potenciál vidíme také v zemích jako například Ukrajina, Srbsko, Gruzie, Rusko a Bělorusko. Kromě zaměstnání jim nabízíme i další služby ve formě adaptačního programu. Ten zahrnuje oblast ubytování, dopravy do zaměstnání, péče o rodinné příslušníky, vyřízení lékařské prohlídky, dále např. kurzy českého jazyka a pomoc při vyřízení osobních záležitostí spojených s výkonem zaměstnání a pobytem v České republice,“ říká Libor Dürrer, jednatel Workado. 

Ke konci července letošního roku bylo v moravskoslezském regionu evidováno 18 163 volných pracovních míst a 36 144 uchazečů o zaměstnání.

Související