Nezkoumejte, proč vás bolí rameno, ale hledejte chybu v celém těle! Většina z nás nadměrně zatěžuje tělo při fyzických aktivitách, a to bohužel vede ke svalové nerovnováze a s ní spojenými bolestmi a omezeními v pohybu. Odborníci tvrdí, že příčinu je nutné hledat po celém těle, nikoli jen v bolavém místě.

DOKONALÝ PÁR : SOFTWARE A FYZIOTERAPEUT

Jednou z možností, jak lze diagnostikovat příčiny toho, proč se necítíte ve své kůži, nabízí Manuální Fyzioterapeutická Korekce (MFK). Je postavena na dokonalé souhře fyzioterapeuta, počítače a samozřejmě vás jako pacienta. Nejdříve si terapeut zaznamená vše o vašem těle - to znamená informace o prodělaných chorobách, úrazech, popis obtíží a bolestí - svalů, kloubů, jizev apod. Pak proběhne vyšetření hodnotící aktivaci svalů, tedy svalový test. Konkrétní změnu oproti normě zaznamená do počítače. "V praxi to vypadá tak, že čím více jsou svaly označeny červeně, tím horší je jejich aktuální stav. Díky tomu, že svůj pohybový systém vidíme, uvědomíme si své nedostatky, příčiny obtížných bolestí a následky, které mohou z tohoto aktuálního stavu vyústit," vysvětluje MUDr. František Picek z ORP Centra v pražských Dejvicích, kde metodu MFK úspěšně provádějí.

TERAPIE ANEB JAK DOSTAT TĚLO DO POHODY

Na základě výsledků vyšetření je zvolena vhodná terapeutická metoda. Většinou jde o velice účinnou stimulaci neurolymfatických bodů, reflexní terapie, mobilizace kloubů, masáž svalů nebo cvičení. Podle řady zkušeností bývá právě pravidelné cvičení důležitou součástí terapie.

Nejde ale o to vrhnout se do sportu hlava nehlava. Půjde to opravdu lépe, když začnete cvičit či jakkoli jinak sportovat až po výsledcích MFK a konzultaci s lékařem. "Bolela mě strašně záda, tak jsem chtěla začít cvičit Pilates. Byla mi nejprve doporučena MFK a já byla po svalovém testu dost překvapená. Na monitoru byla většina mého těla v červené barvě. Svaly byly v takové disbalanci, že teprve po dvou terapiích jsem mohla postupně začít s posilováním pánevního dna. Pokud bych začala hned, bylo by jakékoli cvičení nebo posilování naprosto kontraproduktivní," svěřuje se jedna z pacientek ORP Centra.

ZÁDA, ŽLUČNÍK, NERVY Z PRÁCE - VŠE SOUVISÍ

"Právě v tom spočívá základ celé metody. Je třeba skutečně hledat příčinu po celém těle, nikoli jen v bolavém místě. Počítačový systém MFK zobrazí propojení mezi nervovým, svalovým, kloubním, páteřním i vnitřním systémem," dodává ortoped F. Picek z ORP Centra. "A je tu ještě jedna důležitá informace - svalová nerovnováha jde ruku v ruce s lidskou psychikou. Pacienti, kteří se dostanou do psychické nepohody, se jako mávnutím kouzelného proutku mohou dostat zpět na začátek," říkají shodně fyzioterapeuti ORP Centra, kteří mají s metodou MFK velké zkušenosti.

Program ORP Centra využívají mnohé firmy jako benefitní (zdravotně preventivní) program pro své zaměstnance. Mohou tak významně přispět k jejich fyzické i psychické kondici a následně i k lepší pracovní výkonnosti. Mezi klienty, kteří firemního programu ORP Centra už využili či využívají, patří např. Pojišťovna Kooperativa, Raiffeisenbank, Coffee Heaven či Squashschool Dominika Šáchy.

 

ZDRAVOTNÍ BALÍČEK, KTERÝ ZAMĚSTNANCI OCENÍ

1. Metoda MFK - vstupní a startovní vyšetření zcela novou metodou.

2. Pedobarografie - další vstupní vyšetření, které analyzuje postavení nohou při statickém i dynamickém zatížení s využitím tensometrické desky RS SCAN.

3. Péče fyzioterapeuta - zaměřená na oblasti identifikované vstupním vyšetřením.

4. Sestavení cvičebního programu.

5. Formthotics - vysoce kvalitní dynamické termoplastické vložky do obuvi, které si spolu s námi i vy sami tvarujete. Aplikace a tvarování stélky Formthotics (při zahřátí) individuálně podle nohou, případně podle obuvi pacienta.

6. Vyšetření lékařem - v případě odhalení vážnějších problémů či strukturálních vad následuje cílené vyšetření odborným lékařem centra v přednostním termínu.

www.orp.cz

 

Marcela Picková

publicistka

Související