Vážená tazatelko,

bohužel to co uvádíte, tj. že nemáte sjednáno místo výkonu práce úžeji než Praha, znamená, že nárok na cestovné náhrady za cestování po Praze nemáte.

Dle ustanovení § 34a zákoníku práce platí, že není-li v pracovní smlouvě sjednáno pravidelné pracoviště pro účely cestovních náhrad, platí, že pravidelným pracovištěm je místo výkonu práce sjednané v pracovní smlouvě. Jestliže je však místo výkonu práce sjednáno šířeji než jedna obec, považuje se za pravidelné pracoviště obec, ve které nejčastěji začínají cesty zaměstnance za účelem výkonu práce. Pravidelné pracoviště pro účely cestovních náhrad nesmí být sjednáno šířeji než jedna obec.

Ve vaší pracovní smlouvě je ale uvedeno město Praha, tudíž i Vaše pravidelným pracovištěm se rozumí město Praha. Právě pojem pravidelné pracoviště je klíčový pro posouzení případných nároků na cestovné náhrady. Totiž dle § 156 a násl. zákoníku práce vzniká zaměstnanci nárok na cestovné náhrady jen v případě pracovní cesty nebo cesty mimo pravidelné pracoviště. Ve Vašem případě tomu tak nebude, neboť mimo pravidelného pracoviště (Praha) jezdit nebudete. Z tohoto důvodu by pro Vás bylo nejvýhodnější, kdybyste se se zaměstnavatelem dohodla na změně pracovní smlouvy, ve které byste si sjednali pravidelné pracoviště konkrétně (přesnou adresou) a cestování po Praze by Vám zaměstnavatel proplácel. Otázkou ovšem je, zda na takovou dohodu zaměstnavatel přistoupí.

V případě hlavního města se tato zákonná úprava jeví pro zaměstnance jako méně příznivá, ale zatím nemáme vědomost o jakékoliv judikatuře, která by tento problém řešila.