Vážený tazateli,

z toho co uvádíte, vyplývá, že postup Vašeho zaměstnavatele není v souladu se zákonem. Dle ustanovení § 39 zákoníku práce platí, že doba trvání pracovního poměru na dobu určitou mezi týmiž smluvními stranami nesmí přesáhnout 3 roky a ode dne vzniku prvního pracovního poměru na dobu určitou může být opakována nejvýše dvakrát. Za opakování pracovního poměru na dobu určitou se považuje rovněž i jeho prodloužení. (Jestliže od skončení předchozího pracovního poměru na dobu určitou uplynula doba 3 let, k předchozímu pracovnímu poměru na dobu určitou mezi týmiž smluvními stranami se nepřihlíží.)

Z Vaše dotazu vyplývá, že jste se zaměstnavatelem uzavřel celkem 5 pracovních poměrů, řetězených za sebou. Jelikož zákon umožňuje opakování (nebo prodloužení) pracovního poměru na dobu určitou nejvýše dvakrát, máte nárok trvat na tom, aby se Váš pracovní poměr změnil na uzavřený na dobu neurčitou.

Dle odst. 4 § 39 zákoníku práce totiž platí, že sjedná-li zaměstnavatel se zaměstnancem trvání pracovního poměru na dobu určitou v rozporu v rozporu s výše uvedeným, a oznámil-li zaměstnanec před uplynutím sjednané doby písemně zaměstnavateli, že trvá na tom, aby ho dále zaměstnával, platí, že se jedná o pracovní poměr na dobu neurčitou. Návrh na určení, zda pro to byly splněny podmínky, mohou zaměstnavatel i zaměstnanec uplatnit u soudu nejpozději do 2 měsíců ode dne, kdy měl pracovní poměr skončit uplynutím sjednané doby.

Z výše uvedeného vyplývá, že oznámíte-li zaměstnavateli (nejpozději do 31. 12. 2013), že trváte na tom, aby Vás i nadále zaměstnával, uplatní se domněnka, že máte pracovní poměr uzavřený na dobu neurčitou. V případě, že s Vámi zaměstnavatel nebude chtít uzavřít písemně dodatek k pracovní smlouvě o tom, že se Vaše smlouva mění na smlouvu uzavřenou na dobu neurčitou, musíte podat nejpozději do dvou měsíců od skončení pracovního poměru (t. j. do 28. 2. 2014) k soudu určovací žalobu. S tím Vám doporučujeme se obrátit na advokáta.