Lidé s postižením se často setkávají s nepochopením, protože je veřejnost plná mýtů, týkajících se života s handicapem. To ostatně dokazují i čísla nezaměstnanosti lidí s postižením. „V roce 2012 podle Českého statistického úřadu z 896 460 osob s postižením, pracovalo jen 489 005. A Srdcerváči to chtějí změnit,“ říká Hana Potměšilová, ředitelka Nadačního fondu pro podporu zaměstnanosti osob se zdravotním postižením.

V období od 9. září do 10. října 2013 se bude 5 úspěšně pracujících zdravotně postižených lidí – Srdcerváčů (jejich příběhy najdete na www.srdcervaci.cz) - snažit prostřednictvím netradiční fundraisingové kampaně veřejnosti ukázat, že zdravotní postižení nemusí být překážkou. Zároveň se budou snažit získávat od institucí, firem a významných osobností ojedinělé dárky nebo zážitky.

Srdcerváčem se však může stát každý z nás. Stačí si v období kampaně vybrat z katalogu unikátních dárků nebo zážitků. Kdo si takový originální dárek pořídí pro sebe či pro své blízké, získá nejen běžně nedostupnou věc, ale zároveň pomůže odstranit část fyzických i mentálních bariér v zaměstnávání zdravotně postižených. V katalogu budou k nalezení skutečně ojedinělé kousky. Získat tak můžete míč od Petra Čecha, podepsané tričko Usaina Bolta, výlet po pražských barech s Tomášem Sedláčkem nebo účast na natáčení spotu pro T-Mobile s Vojtou Kotkem. Kdo by si ze stovek unikátních položek nedokázal vybrat, může projekt podpořit zasláním finančního daru nebo zakoupením srdcerváčského trička, kterým ukáže, že mu osud ostatních není lhostejný.

Prvních pět týdnů bude moci veřejnost dražit na www.aukro.cz pět skutečně zajímavých dárků. Mezi prvními bude podepsaná hokejka od Jaromíra Jágra nebo parafovaná kniha Ztracený symbol od Dana Browna. Na závěr proběhne aukce večerních šatů na míru od přední české módní návrhářky Hany Havelkové.

Výtěžek transparentního projektu získaný k 31. říjnu 2013 bude do konce roku rozdělen ve formě grantů na otevření nových pracovních míst pro osoby se zdravotním postižením a pořízení materiálního či hmotného vybavení, které toto zaměstnání umožní. Dále budou finance využity na rozvoj samostatného podnikání osob se zdravotním postižením a obecný rozvoj příležitostí pro osoby se zdravotním postižením na běžném trhu práce. Veřejnost bude moci podpořit projekt Srdcerváčů i po tomto termínu. Prostředky, získané po prvním listopadu, budou použity v grantovém řízení 2014.

Související