Valná většina firem (88 %) zapojených do průzkumu je postižena nedostatkem zaměstnanců, a proto plánuje nábor nových lidí. Více než polovina společností (61 %) bude nové zaměstnance nabírat na stálé pozice, 36 % na dočasné pozice. Jako nejčastější důvod pro nábor nových zaměstnanců uváděly firmy fluktuaci (24,5 % respondentů), v těsném závěsu pak růst společnosti a růst trhu. Třetina firem tvrdí, že letos zaznamenala vyšší fluktuaci než v předchozím roce, polovina pak, že se pohybuje na podobných hodnotách.

„Z průzkumu vyplynulo jedno zajímavé číslo, a sice že 20 % lidí mění práci každý rok. Největší fluktuací je postižen výrobní segment a tradičně i segment služeb. Nejčastějšími důvody pro změnu zaměstnavatele jsou lepší nabídky, změna v profesní dráze nebo objevování dalších možností kariérního postupu jinde,“ říká Alžběta Honsová, marketingová manažerka české pobočky společnosti Randstad, s tím, že nábor nových lidí plánují zejména oddělení výroby (23 %), IT/technologií (17,5 %) a prodeje (14 %).

Čas na hledání lidí roste

Pouze 18 % respondentů je schopno najít nového pracovníka za kratší dobu než za jeden měsíc, většina firem musí trávit hledáním lidí déle. Téměř dvě třetiny firem hledají nového zaměstnance 1-3 měsíce, zbytek dokonce více než 3 měsíce. Nejefektivnějším způsobem hledání nových lidí je dle zaměstnavatelů doporučení od stávajících zaměstnanců. Firmy své lidi k doporučení nových kolegů velmi často motivují také finančně.

Polovina firem v průzkumu uvedla, že nabírá zaměstnance ve věku nad 50 let. Mezi opatřeními přijatými těmito společnostmi za účelem získání více zaměstnanců starších 50 let patří např. flexibilní pracovní doba, zmenšení pracovní zátěže, zkrácení pracovní doby, zvýšení platu, interní rekvalifikace, nebo školení zaměstnanců pro práci s počítačem.

Pětina firem si myslí, že nabízí vyšší mzdy než jejich konkurence

I když si 20 % firem myslí, že nabízí lepší mzdy než jejich konkurence, celých 90 % respondentů průzkumu je připraveno řešit nedostatek pracovníků navyšováním mzdy až o 15 %. Nejvíce otevřené ke zvýšení platů jsou firmy v oblasti zpracovatelského průmyslu a výroby, finančně motivovat jsou připravené zejména lidi z výroby (22,5 %), strojírenství (17 %), IT (16,2 %), prodeje (13,4 %) a HR (9,2 %). Téměř dvě třetiny firem přitom již platy zvedaly v předchozím roce.

O průzkumu trendů v oblasti lidských zdrojů společnosti Randstad

Výsledky průzkumu nabízí přehled o různých trendech a vývoji, které mají vliv na lidské zdroje a postupy náboru v České republice. Klíčová témata obsažená ve zprávě zahrnují strategie lidského kapitálu, postupy při náboru pracovníků a udržení talentů. Průzkum byl realizován v České republice mezi únorem a dubnem 2018 na vzorku 200 společností z různých odvětví. Asi 34 % respondentů pracuje v oddělení lidských zdrojů. Většina z nich jsou vedoucími pracovníky, kteří mají rozhodující nebo důležitou roli při přijímání pracovníků. Zhruba 38 % dotázaných společností má méně než 50 zaměstnanců. Organizace s více než 1.000 zaměstnanci představují přibližně 18 % vzorku.