Král Muhammad VI. zůstane absolutistickým králem Maroka, i když s menšími pravomocemi než doposud. V pátečním referendu o tom rozhodli obyvatelé této severoafrické země, když jednoznačně podpořili monarchou navrhované změny ústavy.

Těmi se sedmačtyřicetiletý panovník vzdává části svých pravomocí: už nebude například jmenovat premiéra, který napříště vzejde z řad nejsilnější parlamentní strany. I tak ale zůstane moc jasně v královských rukou – nadále bude nejvyšším velitelem armády, duchovním vůdcem marockých muslimů a také šéfem soudnictví. Kromě toho mu zůstává pravomoc vést jednání vlády a rozpustit parlament.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Králem navržené změny ústavy podpořilo 98,5 procenta hlasujících, panovník tak přijde o část pravomocí, ale nadále povede armádu či soudnictví. Opozice svolává na neděli demonstrace, referendum podle ní bylo zmanipulované.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.