Skupiny libyjských rebelů ve středu pátraly v hlavním městě Tripolisu po bojovnících režimu Muammara Kaddáfího a také po libyjském vůdci, který se skrývá na stále neznámém místě. Jeho areál povstalci dobyli v úterý, Kaddáfí se ale odmítá vzdát a v částech města ovládaných jeho věrnými se s přestávkami bojuje.

Podle serveru BBC se ohniska odporu nacházejí ve dvou čtvrtích a v okolí hotelu Rixos, kde bylo násilně zadržováno asi 35 novinářů.

Sledujte s námi aktuální dění v Libyi ZDE

Převážně zahraniční novináře a několik diplomatů v hotelu několik dní zadržovalo až 15 a později nejméně dva ozbrojení stoupenci Kaddáfího režimu. Na střeše budovy byli prý navíc odstřelovači. Hotel mohli všichni opustit až ve středu za pomoci pracovníků Červeného kříže.

V noci na dnešek byly na Tripolis odpáleny desítky raket Grad a min, které podle televizní stanice Al-Arabíja dopadly na silnici nedaleko komplexu Báb al-Azízíja. V okolí areálu považovaného do úterka za možné Kaddáfího sídlo dnes vládní oddíly na povstalce podle agentury AP zaútočily. Nad ránem se ve městě ozvaly dvě silné exploze a nejmenovaný činitel NATO podle AP řekl, že alianční letouny v noci nedaleko Tripolisu pokračovaly v úderech.

Libyjští rebelové v úterý vnikli do Kaddáfího opevněného areálu a začali ničit symboly skoro 42 let trvajícího režimu. Z někdejšího Kaddáfího sídla odnášeli hromady zbraní. Mimo jiné srazili Kaddáfího sochu a urazili jí hlavu, některé ulice přejmenovali podle jmen povstaleckých bojovníků.

Ve středu povstalci systematicky prohledávali převážně vylidněné ulice v oblastech, které ovládají. Na hlavním tahu ze západní části do centra zřídili kontrolní stanoviště. Letiště již prý mají pod kontrolou. Zabezpečit chtějí ale také cestu k němu, podél níž se skrývají odstřelovači.

Šéf povstalecké Přechodné národní rady (NTC) Mustafá Džalíl řekl, že je ještě brzy na to říct, že bitva o Tripolis je u konce. "To se nestane, dokud Kaddáfí a jeho synové nebudou chyceni," řekl podle Reuters. V rozhovoru s italským listem La Repubblica slíbil do osmi měsíců zorganizovat parlamentní a prezidentské volby.

NTC mezitím nabídla amnestii pro dosavadní příznivce libyjského vůdce, kteří by Kaddáfího zajali, nebo zabili. Nejmenovaný podnikatel v Benghází pak nabídl odměnu ve výši dvou milionů libyjských dínárů (přes 28 milionů korun) za dopadení Kaddáfího.

Podle mluvčího vojenského výboru NTC citovaného AP ovládají povstalci 95 procent území Libye. Toto tvrzení se ale nedá nezávisle ověřit. Na řadě míst země se navíc stále bojuje.

Jak probíhají boje Kaddáfího věrných a povstalců? Sledujte s námi aktuální dění v Libyi:

Sledujeme online

ObnovitOd nejstarších
24.8.2011 22:25 | 24. srpen je den, kdy skončila revoluce

John Simpson z BBC News

"Všichni mluví o 17. únoru jako o dni, kdy začala tato revoluce. Myslím, že o 24. srpnu budou všichni mluvit jako o dni, kdy to všechno skončilo. Myslím, všichni tady v Tripolisu jsou přesvědčeni, že je konec."

24.8.2011 20:56 | Venezuelská ambasáda v Tripolis byla napadena a vyrabována

Prezident Venezuely, Hugo Chavez, který je velice oddaný ve své podpoře Kaddáfího oznámil, že venezuelská ambasáda v Tripoli byla "napadena a úplně vyrabována".

24.8.2011 20:14 | Spojené státy žádají 25 miliard korun pro Libyi

Spojené státy ještě dnes předloží Radě bezpečnosti OSN návrh rezoluce požadující uvolnění až 1,5 miliardy dolarů (přes 25 miliard korun). Ty byly zmrazeny libyjskému režimu Kaddáfího. Využity by měly být hlavně na humanitární pomoc zemi, uvedl podle agentury Reuters jeden z diplomatů.

24.8.2011 19:57 | Kaddáfího jednotky ostřelují letiště v Tripolis

Arwa Damon z CNN tweetuje:


"Dělostřelectvo zrovna pálilo na letiště v Tripolis. Rebelové říkají, že Kaddáfího jednotky odpalují střely z vesnic."

24.8.2011 18:54 | Sarkozy: Vojenská spolupráce končí, začíná spolupráce civilní

   

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy mluví v Paříži o situaci v Libyi. Řekl, že Francie bude pokračovat v zapojení "tak dlouho, jak to budou naši Lybijští přátelé potřebovat".

"Opouštíme dobu vojenské spolupráce a přicházíme do doby spolupráce civilní. Pomůžeme vybudovat Libyi zítřku." řekl Sarkozy.

 

24.8.2011 18:27 | Novináři z BBC pronikli hlouběji do Kaddáfího opevnění. Pod palbou se museli znovu schovat

Paul Danahar z BBC News tweetuje z Tripolis:

"Zrovna jsme se museli znovu schovat. Po delší době klidu jsme šli hlouběji do opevnění. Pak jsme se dostali pod menší palbu... Strom nad naší TV live pozicí konečně přestal kouřit po tom, co byl zasažen palbou z Kaddáfího pevnosti."

24.8.2011 18:20 | Žena ukazuje znak vítězství během oslav na Green Square, které rebelové přejmenovali na Martyrs Square

24.8.2011 18:03 | Jediný kontakt se okolním světem bylo rádio

Paul Danahar z BBC tweetuje:

"Strážný, který hlídal novináře v Rixosu si vážně myslel, že Kaddáfí vyhrává. Jediný kontakt s okolním světem bylo státní rádio."

24.8.2011 17:51 | Nemocnice v Tripolis má málo zkušených doktorů

Ali, doktor z Tripolis, řekl BBC, že jeho nemocnice ošetřovala přibližně 30 rebelů a 3 Kaddáfího jednotky. V nemocnici nebyl žádný případ civilisty. "Náš jediný problém je, že všichni chirurgové žijí daleko od nemocnice a nemůžou nám pomoci. Doktoři jsou tu mladí a nezkušení."

 

24.8.2011 17:38 | Pentagon: Kaddáfí Libyi neopustil

Pentagon znovu řekl, že věří, že Kaddáfí je stále v Libyi.

Související