Skupiny libyjských rebelů ve středu pátraly v hlavním městě Tripolisu po bojovnících režimu Muammara Kaddáfího a také po libyjském vůdci, který se skrývá na stále neznámém místě. Jeho areál povstalci dobyli v úterý, Kaddáfí se ale odmítá vzdát a v částech města ovládaných jeho věrnými se s přestávkami bojuje.

Podle serveru BBC se ohniska odporu nacházejí ve dvou čtvrtích a v okolí hotelu Rixos, kde bylo násilně zadržováno asi 35 novinářů.

Sledujte s námi aktuální dění v Libyi ZDE

Převážně zahraniční novináře a několik diplomatů v hotelu několik dní zadržovalo až 15 a později nejméně dva ozbrojení stoupenci Kaddáfího režimu. Na střeše budovy byli prý navíc odstřelovači. Hotel mohli všichni opustit až ve středu za pomoci pracovníků Červeného kříže.

V noci na dnešek byly na Tripolis odpáleny desítky raket Grad a min, které podle televizní stanice Al-Arabíja dopadly na silnici nedaleko komplexu Báb al-Azízíja. V okolí areálu považovaného do úterka za možné Kaddáfího sídlo dnes vládní oddíly na povstalce podle agentury AP zaútočily. Nad ránem se ve městě ozvaly dvě silné exploze a nejmenovaný činitel NATO podle AP řekl, že alianční letouny v noci nedaleko Tripolisu pokračovaly v úderech.

Libyjští rebelové v úterý vnikli do Kaddáfího opevněného areálu a začali ničit symboly skoro 42 let trvajícího režimu. Z někdejšího Kaddáfího sídla odnášeli hromady zbraní. Mimo jiné srazili Kaddáfího sochu a urazili jí hlavu, některé ulice přejmenovali podle jmen povstaleckých bojovníků.

Ve středu povstalci systematicky prohledávali převážně vylidněné ulice v oblastech, které ovládají. Na hlavním tahu ze západní části do centra zřídili kontrolní stanoviště. Letiště již prý mají pod kontrolou. Zabezpečit chtějí ale také cestu k němu, podél níž se skrývají odstřelovači.

Šéf povstalecké Přechodné národní rady (NTC) Mustafá Džalíl řekl, že je ještě brzy na to říct, že bitva o Tripolis je u konce. "To se nestane, dokud Kaddáfí a jeho synové nebudou chyceni," řekl podle Reuters. V rozhovoru s italským listem La Repubblica slíbil do osmi měsíců zorganizovat parlamentní a prezidentské volby.

NTC mezitím nabídla amnestii pro dosavadní příznivce libyjského vůdce, kteří by Kaddáfího zajali, nebo zabili. Nejmenovaný podnikatel v Benghází pak nabídl odměnu ve výši dvou milionů libyjských dínárů (přes 28 milionů korun) za dopadení Kaddáfího.

Podle mluvčího vojenského výboru NTC citovaného AP ovládají povstalci 95 procent území Libye. Toto tvrzení se ale nedá nezávisle ověřit. Na řadě míst země se navíc stále bojuje.

Jak probíhají boje Kaddáfího věrných a povstalců? Sledujte s námi aktuální dění v Libyi:

Sledovali jsme online

 
24.8.2011 06:44 | Rakety Grad dopadaly na Tripolis

Na Tripolis byly v noci odpáleny desítky raket Grad. Podle televize Al-Arabíja střely dopadly na silnici nedaleko od Kaddáfího komplexu Báb al-Azízíja obsazeného od úterý povstalci.

Síly věrné Kaddáfímu s nasazením tanků a raket údajně zaútočily i na město Adželát západně od Tripolisu.

24.8.2011 06:49 | Bojuje se i ve vnitrozemí

Tvrdě se podle televize Al-Arabíja bojuje ve vnitrozemském městě Sabhá asi 700 kilometrů jižně od Tripolisu, odkud pochází kmen Kaddáfího a jeho rodiny.

Ze Syrty ležící na pobřeží vládní vojska odpálila několik raket směrem k Misurátě ovládané povstalci.

Podle televize Al-Džazíra vojáci hájící Kaddáfího režim ostřelují z těžkých zbraní i město Zuára ležící asi 120 kilometrů západně od Tripolisu a 60 kilometrů od tuniských hranic.

24.8.2011 06:51 | Čína podpořila povstalce, bojí se o kontrakty

Čína vyzvala k pokojnému předání moci v Libyi a oznámila, že je v kontaktu s povstalci. Vyjádřila naději, že sehraje aktivní roli v poválečné obnově země.

Podle agentury Reuters je vyjádření čínské diplomacie jasnou známkou toho, že Peking se nakonec po dlouhém váhání přiklonil k podpoře vítězících rebelů.

24.8.2011 06:58 | Kaddáfí: Existuje jen vítězství, nebo smrt

"V boji proti agresorům existuje jen vítězství, nebo smrt," uvádí Kaddáfí v poselství

24.8.2011 06:58 | Mluvčí vlády: Libye se na měsíce změní ve vulkán, lávu, oheň

Mluvčí libyjské vlády Músa Ibrahím poskytl v noci telefonický rozhovor rozhlasové stanici vysílající v Tripolisu, v němž uvedl, že Kaddáfího vláda může klást odpor měsíce, ne-li roky.

"Libye se změní ve vulkán, lávu, oheň," předpověděl mluvčí.

Jen v šesti posledních hodinách se podle něj rozšířily řady Kaddáfího stoupenců o 6500 dobrovolných rekrutů.

24.8.2011 07:06 | Novináři strávili další den v hotelu pod dohledem Kaddáfího jednotek

Zahraniční novináři strávili další den v hotelu Rixos, kde je hlídaly Kaddáfího jednotky. Údajně z důvodu, že se okolo budovy bojuje.

24.8.2011 07:34 | Blog: Co očekávat po Kaddáfím?

Lukáš Sedláček, analytik mezinárodního dění, píše o tom, jak může Libye dopadnout po pádu Muammara Kaddáfího

24.8.2011 07:50 | Mohutné exploze otřásly Tripolisem

Ve středu ráno Tripolisem otřásly dva obrovské výbuchy, píše agentura AFP. Právě ve chvíli, kdy nad městem přelétaly letouny NATO.

24.8.2011 07:53 | Najít zrádce

Více z audio záznamu, který odvysílala kuvajtská Raj TV:

"Všichni Libyjci musí být přítomni v Tripolisu, mladí muži, muži ze všech kmenů musí pročesat Tripolis a najít zrádce," prohlásil Kaddáfí.

24.8.2011 07:59 | Kaddáfí: Byl jsem venku

Muammar Kaddáfí se prý pohyboval v ulicích Tripolisu, kritický stav ale nezazanamenal. O jeho slovech informovala televizní stanice Raj TV.

"Byl jsem venku, v Tripolisu, zcela diskrétně, aniž by mě lidé viděli a... necítil jsem, že je Tripolis v nebezpečí," dodal plukovník.

24.8.2011 08:06 | Dobytí Kaddáfího pevnosti oslavovala i opozice v Benghází

24.8.2011 08:21 | Nikdy tu nebylo bezpečněji

Obyvatelé Tripolisu popisují noční oslavy povstaleckých jednotek:

"Moje čtvrť je velmi klidná a tmavá, protože nemáme elektřinu. Zelené náměstí ale bylo plné velmi šťastných oslavujících lidí. Šla jsem ven. Chodila jsem po celém Tripolisu. Všichni byli venku a slavili, mávali vlajkami. Nikdy jsem svůj lid neviděla šťastnější než teď," popisuje úterní večer Raná pro stanici BBC.

Na okolních budovách sice prý byli ostřelovači, kteří občas vystřelili, přesto se Raná ale cítila bezpečně. "Rebelové mají všude kontrolní stanoviště. V každém sousedství jsou alespoň dvě. Dávají pozor na obyvatele a hlídají ulice. Velice nás uklidňují. Říkají nám, kam jít. Je to mnohem větší bezpečí než kdykoli předtím," dodává.

24.8.2011 08:32 | Všichni chtějí darovat krev

@Libya_United tweetuje:

"Můj bratr šel do tripoliského zdravotnického centra, aby daroval krev. Ulice jsou prý plné checkpointů, které spravují místní residenti a bojovníci za svobodu z jiných měst. Všichni pracují společně, aby zabezpečili město.

Centrum pro darování krve bylo přeplněné. Všichni si chtěli nechat smísit krev se svými bratry."

24.8.2011 08:52 | Opozice se bojí bezvládí

Obyvatelé v Benghází sice oslavovali celou noc dobytí Kaddáfího pevnosti, vůdci oopozice se ale začínají obávat bezvládí, ve kterém se nyní Tripolis nachází, informuje zpravodaj BBC Paul Wood.

První, co jim dělá starosti, je rabování a destabilizační jednání. Volají proto po vojácích a policistech, kteří by pomohli udržet pořádek. Zároveň chtějí ustanovit civilní autoritu nad různými milicemi tvořící armádu rebelů. Vůdce opozice Mústafa Džalíl také varoval bojovníky, aby nezabíjeli jen kvůli pomstě.

24.8.2011 08:56 | Uprchlíci se vracejí

Pracovník UNHCR Alladín pracuje v uprchlickém táboře Dehíba/Wazín na hranicích Libye s Tuniskem. Stanici Al-Džazíra řekl, že lidé se po úspěšném tažení povstaleckých jednotek začínají vracet zpátky do Libye.

Naopak věrní Kaddáfího stoupenci, zdá se, do uprchlických táborů přicházejí.

24.8.2011 09:01 | VIDEO: Kaddáfího pevnost Báb al-Azízíja
24.8.2011 09:35 | Novináři nesmějí opustit hotel Rixon

Kaddáfího jednotky drží v hotelu Rixon asi 35 zahraničních novinářů. "Situace se přes noc rapidně zhoršila," říká Matthew Price z BBC. Budovu hlídají vojáci a na střeše jsou prý rozmístěni ostřelovači. Když se pokusil odejít jedním z východů hotelu, jeden z kameramanů, o němž nic jiného neví, na něj namířil kalašnikov.

"Nemůžeme z vlastní vůle opustit hotel, to je teď už jasné. Muži se zbraněmi se toulají po chodbách, někteří z nich se jen zdánlivě podobají profesionálním vojákům. Mezi novináři vládne stracha a nervozita," dodává.

Pracovníci zahraničních médií jsou v hotelu drženi už pět dní. Nemají přístup k televizi a pomalu jim dochází jídlo. O situaci venku a bojích v okolí nic bližšího nevědí.

24.8.2011 09:39 | Novináři v Rixonu: Snad se všechno vyřeší

Rosemary Churchová ze CNN tweetuje:

"35 novinářů v Hotelu Rixon po pěti dnech přečkávání doufá, že se vše brzy vyřeší."

24.8.2011 10:00 | Medveděv urguje dialog

Ruský prezident Dmitrij Medveděv apeloval na libyjského vůdce, aby zahájil jednání s povstalci.

24.8.2011 10:15 | Medveděv: Kaddáfí ještě nějakou moc má...

Dmitrij Medveděv potvrdil, že Rusko zvažuje navázání formálních vztahů s povstaleckou vládou. Pokud se jí podaří sjednotit zemi.

Podotkl také, že i přes nepopíratelný úspěch rebelů v bojích má Kaddáfí přeci jen ještě nějakou moc a vojenský potenciál.

24.8.2011 10:28 | Musíme bránit našeho vůdce

Někteří ze strážců prorežimních sil, kteří hlídají hotel Rixon, mluví s novináři. Musí prý bránit svou zemi, své město, říká Matthew Price z BBC.

"Jeden z nich mluvil o svém tříletém synovi, který na něj čeká doma. Kolegové mu v arabštině řekli: Měl byste složit zbraň a jít domů. Ne být součástí toho všeho, už je konec. On na to ale řekl: Ne, ne, ne. Měli bychom bojovat za svou zemi. Musíme bojovat za našeho vůdce," popisuje rozhovor Price.

24.8.2011 10:34 | Muž, který ukořistil Kaddáfího čepici v pevnosti Báb al-Azízíja

24.8.2011 10:43 | Ozývají se výbuchy i střelba

Reportér stanice Al-Džazíra Evan Hill je v Kaddáfího pevnosti a říká, že slyšel už několik výbuchů. "Jsou slyšet exploze i občasná střelba. Povstalci mi řekli, že to jsou odstřelovači na okolních budovách. Zranili už asi čtyři lidi," informuje.

24.8.2011 11:09 | Ozbrojené skupiny začaly rabovat

Ozbrojený gang napadl rezidenci jihokorejského velvyslance v Tripolisu, oznámila agentura Jonhap. Diplomatický zdroj ze Soulu potvrdil, že asi třicet ozbrojených výtržníků v úterý večer vtrhlo do budovy a ukradlo "televizi a další zařízení". Nikoho ale nezranili, šlo jim čistě o majetek.

24.8.2011 11:48 | V pevnosti zůstávají Kaddáfího věrní

Wyre Davies, korespondent BBC, byl pevnosti Báb al-Azízíja. Vnější zdi prý byly při útocích značně narušeny. Vnitřek Kaddáfího úkrytu je stále nebezpečný - prorežimní bojovníci se snaží utajit vstupy do labyrintu podzemních chodeb a bunkrů.

Muži, kteří v areálu zůstávají, jsou profesionální vojáci, někteří příslušníci Kaddáfího kmene. Jsou velmi dobře vytrénovaní a nemají co ztratit, říká Davies.

24.8.2011 12:54 | Z dobyté pevnosti létají rakety

Paul Danahar z BBC tweetuje:

"Z pevnosti byly vypáleny rakety. Dopadly jen několik stovek metrů od místa, kde stojím."

24.8.2011 13:01 | Pochvala pro rebely z Británie

Šéf britských liberálů Nick Clegg chválí počínání libyjských rebelů. "Poučili se z chyb v Iráku. Vědí, že není nutné krveprolití a je dobré zachovat některé státní instituce," řekl špičkový britský politik.

24.8.2011 13:07 | Ropné kontakty budou dál platit

Vysoce postavený zástupce povstalců pověřený obnovou země Reuters v noci na dnešek sdělil, že povstalecká vláda bude dodržovat všechny ropné kontrakty dohodnuté za vlády Kaddáfího, včetně smluv s čínskými společnostmi. Kontrakty týkající se ropných nalezišť Ahmad Džihání označil za "naprosto nedotknutelné".

24.8.2011 13:30 | U Tripolisu zahynulo na 400 lidí

Agentura Reuters tweetuje:

Libyjští rebelové odhadují, že během bojů o Tripolis zemřelo na 400 lidí a tisíce jich byly zraněny.

24.8.2011 13:37 | Na konec je ještě brzy

Šéf povstalecké Přechodné národní rady Mustafá Džalíl řekl, že je ještě brzy na to říct, že bitva o Tripolis je u konce.

"To se nestane, dokud Kaddáfí a jeho synové nebudou dopadeni," řekl podle Reuters. V rozhovoru s italským listem La Repubblica slíbil do osmi měsíců uspořádat parlamentní a prezidentské volby.

24.8.2011 13:40 | Ukrývá se kaddáfí na jihu Tripolisu?

Zástupci rebelů agentuře Reuters řekli, že boje jsou v plném proudu už jen na jihu Tripolisu. Právě v této oblasti by se podle informací povstalců mohl ukrývat Kaddáfí.

24.8.2011 13:44 | Kaddáfí na vojenské přehlídce, ještě s čepicí

Plukovník Kaddáfí ve své uniformě na vojenské přehlídce ku příležitosti 40. výročí jeho vlády Libyi na Zeleném náměstí. Čepici od uniformy během bojů o pevnost Báb al-Azízíja ukořistil jeden z rebelů, který ji prý věnuje otci. Více o "suvenýrech" z dobyté pevnosti si přečtěte ZDE

24.8.2011 14:09 | Opozice jedná v Kataru o miliardách dolarů

Členové Přechodné národní rady Libye (NTC), včetně premiéra Mahmúda Džibríla, dnes budou v Kataru jednat s delegacemi z Spojených států, Evropy i arabských zemí. Libyjská opozice usiluje o okamžitou finanční pomoc ve výši 2,5 miliardy dolarů (42,2 miliard korun).

Džibríl tvrdí, že peníze budou potřeba ještě "před koncem měsíce ramadánu, aby rada mohla vyplatit Libyjcům mzdy a ti mohli nakoupit sváteční šaty pro své syny a dcery a ti, kdo jsou zraněni si mohli zaplatit léčbu a ti, kteří potřebují protézu, si ji budou moci koupit."

24.8.2011 14:35 | U hotelu Rixon se znovu bojuje

Matthew Chance ze stanice CNN tweetuje z hotelu Rixon:

"U hotelu se bojuje. Musím si dřepnout na zem."

O divoké přestřelce v okolí hotelu, kde Kaddáfího muži drží přes třicet zahraničních novinářů, informuje i agentura Reuters. Další boje jsou hlášeny poblíž již dobyté pevnosti Báb al-Azízíja.

24.8.2011 14:57 | Hlavní roli hraje Katar

Katy Watsonová, reportérka BBC, je přesvědčena, že stěžejní roli v libyjském konfliktu a hlavní roli při pádu téměř 42 let trvající Kaddáfího vlády, bude mít Katar.

"Katar hraje strategickou hru. Byla to první arabská země, která podpořila bezletovou zónu nad Libyí a stala se také druhým domovem pro povstalecké lídry. Nabídla jim pomoc v prodeji ropy z oblastí držených rebely a dala jim příležitost před celým světem říkat nahlas názory mířící proti Kaddáfímu," říká Watsonová.

24.8.2011 14:59 | Další snímek z hotelu Rixon, kde zůstávají zahraniční novináři

24.8.2011 15:06 | Odstřelovači jsou všude

Uživatel Ashour_poslal na Twitter zprávu:

"Tweetuju z domova! Je nebezpečné psát zvenku, protože ve škole kousek od našeho domu jsou všude odstřelovači."

24.8.2011 15:13 | Libyjský korunní princ je připraven

Libyjský korunní princ Muhammad Sanúsí je "připraven sloužit" své zemi, pokud si to její lid bude přát. Prasynovec svrženého libyjského krále Idríse I., jehož po převratu v roce 1969 v čele země vystřídal Muammar Kaddáfí, tak čeká na svou příležitost.

"Vidět nad Tripolisem vlát vlajku svobody mě naplňuje neuvěřitelným štěstím a hrdostí na svůj lid," prohlásil podle agentury AFP v prohlášení zveřejněném před vydáním čtvrtečního čísla německého magazínu.

O tom, kdo po případném Kaddáfího pádu stane v čele země, musí rozhodnout její obyvatelé, řekl devětačtyřicetiletý princ. Uvedl také, že pro Libyi žádá demokratické uspořádání.

Blíží se výročí Kaddáfího nástupu do čela Libye

Král Idrís I. byl sesazen během vojenského převratu, po němž byla vyhlášena republika. Moci se pak ujala Rada revolučního velení, v jejímž čele stál dosavadní vůdce Muammar Kaddáfí. Od puče, který Kaddáfí vedl, příští čtvrtek uplyne 42 let.

Podle libyjského prince zemi nehrozí, že bude neovladatelnou. "Libye není Afghánistán nebo Irák nebo Jemen. Kmenový systém tu je zcela jiný. Kmeny nechtějí moc, chtějí slušný život. Libyjci nejsou fanatičtí muslimové," uvedl podle AFP korunní princ, který před 23 roky odešel do exilu.

24.8.2011 15:34 | Rebelové drží 95 procent Libye

Stanice Al-Džazíra cituje povstaleckého úředníka, který tvrdí, že plukovník Kaddáfí ztratil moc už nad 95 procenty Libye. "Kaddáfího režim je na 95 procent u svého konce. 95 procent Libye je pod kontrolou rebelů," tvrdí plukovník Abdalláh Abú Afra.

24.8.2011 15:39 | Pevnost Báb al-Azízíja po bitvě mezi Kaddáfího vojáky a povstalci

24.8.2011 15:45 | Rebelové nabízejí amnestii a 29 milionů korun

Povstalci údajně ohlásili, že nabízejí amnestii komukoli, kdo zajme nebo usmrtí Muammara Kaddáfího, píše agentura Reuters.

Hlava rady povstalců Mustafa Abdel Jalil pak oznámil, že byznysmeni nabízejí 2 miliony libyjských dinárů (29 milionů korun) za Kaddáfího. Živého nebo mrtvého.

24.8.2011 16:34 | NATO proti technice

NATO v Tripoli a jeho blízkém okolí včera zneškodnilo: 2 obrněné bojové vozy, 2 nákladní vojenské vozy převážející těžkou výzbroj, 3 protivzdušné raketové systémy a jeden radar.

24.8.2011 16:39 | Novináři z Rixonu: Jednotky se stahují

Al Arabiya English tweetuje: Kaddáfího jednotky byly stáhnuté z hotelu. Čekáme na Červený kříž a evakuaci.

24.8.2011 16:52 | Rebel vylezl na vrchol sochy v Tripolis. Rebelové tvrdí, že mají kontrolu téměř nad celým městem

24.8.2011 16:59 | Šestidenní pobyt hrůzy

Matthew Chance ze stanice CNN tweetuje z hotelu Rixon:

"Po šestidenní noční můře odjíždíme z hotelu Rixos."

24.8.2011 17:04 | Je to jako stavět stát úplně od základů

Ahmed v Benghazi řekl BBC, že plánuje odcestovat do Tripoli pomoci s rekonstrukcí města. "Máme před sebou mnoho těžkých úkolů," řekl. "Je to jako stavět stát úplně z ničeho."

24.8.2011 17:13 | Hlídali hotel a věřili, že můžou vyhrát
Novináři z hotelu Rixos se mohli pohybovat v oblasti 220 čtverečních metrů. Hlídali je dva střelci, kteří si mysleli, že bojují pro Kaddáfího a věřili, že boj může stále vyhrát.

 

24.8.2011 17:25 | Když byl strážný odzbrojen, plakal. Bál se o svůj život

Matthew Price byl před pár chvílemi osvobozen z hotelu Rixos.


"Když byl konečně jeden ze strážných v hotelu odzbrojen, sedl si a plakal. Bál se, že když ho rebelové najdou, zabijí ho. Velice rychle si uvědomil, co se děje. Až pojede ulicemi, bude žasnout a bude se bát o svůj život."

24.8.2011 17:38 | Pentagon: Kaddáfí Libyi neopustil.

Pentagon znovu řekl, že věří, že Kaddáfí je stále v Libyi.

The US Pentagon has said again that it believes Col Gaddafi is still in Libya.

24.8.2011 17:38 | Pentagon: Kaddáfí Libyi neopustil

Pentagon znovu řekl, že věří, že Kaddáfí je stále v Libyi.

24.8.2011 17:51 | Nemocnice v Tripolis má málo zkušených doktorů

Ali, doktor z Tripolis, řekl BBC, že jeho nemocnice ošetřovala přibližně 30 rebelů a 3 Kaddáfího jednotky. V nemocnici nebyl žádný případ civilisty. "Náš jediný problém je, že všichni chirurgové žijí daleko od nemocnice a nemůžou nám pomoci. Doktoři jsou tu mladí a nezkušení."

 

24.8.2011 18:03 | Jediný kontakt se okolním světem bylo rádio

Paul Danahar z BBC tweetuje:

"Strážný, který hlídal novináře v Rixosu si vážně myslel, že Kaddáfí vyhrává. Jediný kontakt s okolním světem bylo státní rádio."

24.8.2011 18:20 | Žena ukazuje znak vítězství během oslav na Green Square, které rebelové přejmenovali na Martyrs Square

24.8.2011 18:27 | Novináři z BBC pronikli hlouběji do Kaddáfího opevnění. Pod palbou se museli znovu schovat

Paul Danahar z BBC News tweetuje z Tripolis:

"Zrovna jsme se museli znovu schovat. Po delší době klidu jsme šli hlouběji do opevnění. Pak jsme se dostali pod menší palbu... Strom nad naší TV live pozicí konečně přestal kouřit po tom, co byl zasažen palbou z Kaddáfího pevnosti."

24.8.2011 18:54 | Sarkozy: Vojenská spolupráce končí, začíná spolupráce civilní

   

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy mluví v Paříži o situaci v Libyi. Řekl, že Francie bude pokračovat v zapojení "tak dlouho, jak to budou naši Lybijští přátelé potřebovat".

"Opouštíme dobu vojenské spolupráce a přicházíme do doby spolupráce civilní. Pomůžeme vybudovat Libyi zítřku." řekl Sarkozy.

 

24.8.2011 19:57 | Kaddáfího jednotky ostřelují letiště v Tripolis

Arwa Damon z CNN tweetuje:


"Dělostřelectvo zrovna pálilo na letiště v Tripolis. Rebelové říkají, že Kaddáfího jednotky odpalují střely z vesnic."

24.8.2011 20:14 | Spojené státy žádají 25 miliard korun pro Libyi

Spojené státy ještě dnes předloží Radě bezpečnosti OSN návrh rezoluce požadující uvolnění až 1,5 miliardy dolarů (přes 25 miliard korun). Ty byly zmrazeny libyjskému režimu Kaddáfího. Využity by měly být hlavně na humanitární pomoc zemi, uvedl podle agentury Reuters jeden z diplomatů.

24.8.2011 20:56 | Venezuelská ambasáda v Tripolis byla napadena a vyrabována

Prezident Venezuely, Hugo Chavez, který je velice oddaný ve své podpoře Kaddáfího oznámil, že venezuelská ambasáda v Tripoli byla "napadena a úplně vyrabována".

24.8.2011 22:25 | 24. srpen je den, kdy skončila revoluce

John Simpson z BBC News

"Všichni mluví o 17. únoru jako o dni, kdy začala tato revoluce. Myslím, že o 24. srpnu budou všichni mluvit jako o dni, kdy to všechno skončilo. Myslím, všichni tady v Tripolisu jsou přesvědčeni, že je konec."

Související