Marocký král Muhammad VI. a francouzský prezident Nicolas Sarkozy na nádraží v severomarockém Tangeru ve čtvrtek slavnostně zahájili stavbu první vysokorychlostní železniční trati v arabském světě.

Rychlovlaky spojí pobřežní město s metropolí Rabatem a pobřežní Casablankou. Projekt za nejméně 1,8 miliardy eur (44,3 miliardy korun) bude z velké části financovat Francie, která uvolnila půjčku 920 milionů eur.

Podle agentury DPA je Maroko první z afrických a arabských zemí, kde vysokorychlostní trať vznikne. Někteří ale projekt kritizují jako zbytečný.

Francouzské vlaky TGV mají ročně přepravit 8 milionů cestujících, řekl ministr dopravy Karim Ghilláb na slavnostním otevření trati na železniční stanici ve meste Tangier.

Rychlovlaky mají na trať dlouhou 350 kilometrů vyjet poprvé v prosinci roku 2015. Vlakové soupravy Maroku loni prodal francouzský koncern Alstom. Čtrnáct souprav vysokorychlostních TGV stálo 400 milionů eur (nyní 9,8 miliardy korun).

Po dokončení prací mají dosahovat rychlosti 320 kilometrů v hodině. Celkovou vzdálenost tak bude možné překonat místo nynějších čtyř hodin a 45 minut za dvě hodiny a deset minut.

S financováním pomůže Saúdská Arábie i Francie

Náklady na vybudování dráhy Maročané odhadují na 1,8 miliardy eur, podle agentury AFP ale v této částce není započtena přidružená infrastruktura.

Čtvrtinu nákladů mají pokrýt spřátelené země jako Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty nebo Kuvajt, poslední čtvrtina půjde z marocké kasy.

Přispět má rovněž Africký fond pro hospodářský a sociální rozvoj. Francouzská strana podle DPA počítá s cenou tři miliardy eur.

 

Bývalý marocký ministr financí podle serveru BBC projekt kritizoval jako mrhání penězi v zemi, která by se měla raději soustředit na boj s negramotností a chudobou. Podle sociologů bude projekt splácet několik generací.

První vlak TGV spatřil světlo světa v roce 1981, od té doby se jich prodalo na 650. V roce 2007 vlak překonal rychlostí 574,8 kilometru v hodině světový železniční rychlostní rekord. Mírně rychleji jezdí pouze speciální vlaky na magnetickém polštáři.

Související