V Keni ráno začaly prezidentské a parlamentní volby. Hlasování provází velké napětí, už krátce před otevřením volebních místností zazněla ve městě Mombasa střelba, která si podle místní policie vyžádala více než pět mrtvých.

S očekáváním sledují volby mezinárodní pozorovatelé. Hlasování by mělo světu ukázat, zda tato východoafrická země je s to zlepšit svou pověst pošramocenou krvavým násilím, které vypuklo po předchozích volbách v roce 2007. Ty přitom ovlivňují i aktuální politické klání.

Hlavními kandidáty jsou totiž premiér Raila Odinga a místopředseda vlády Uhuru Kenyatta. Odinga v prosinci 2007 prohrál v prezidentském klání a vyhlášení volebních výsledků tehdy vyvolalo odpor, který se změnil v politicko-etnické střety.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Obvinění ze zločinů proti lidskosti nezabránilo Uhuru Kenyattovi v účasti v prezidentských volbách, a je tak jedním z kandidátů, pro kterého nyní mohou voliči v Keni hlasovat. Výběr prezidenta i členů parlamentu sleduje svět s obavami z nepokojů - ty po minulých volbách stály životy 1000 lidí.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.