Tato scéna jakoby patřila spíše do hororového filmu než do 21. století. Nespolupracujícímu podezřelému se píchne sérum, po kterém bude malátný a k činu, který spáchal, se přizná. Takzvanou narkoanalýzu, jak se metoda jmenuje, dodnes používají někteří indičtí detektivové, aby získali přiznání podezřelých. A to i přesto, že byla indickým soudem uznána za nespolehlivou, krutou a nehumánní.

O používání této metody se znovu mluví po tom, co vyšetřovatelé z Indického centrálního úřadu pro vyšetřování (CBI) požádali soud o povolení k užití séra na vysoce postaveného indického politika a jeho finančního poradce, kteří jsou podezřelí z korupce. Vyšetřovatelé považují povolení za nutné, aby mohli Jagana Mohan Reddyho usvědčit. S policií totiž nespolupracuje.

Reddy, který se podle všeho sám bohatě odměnil za práci ministra, proti použití séra hlasitě bojuje. Odkazuje se na rozhodnutí soudu z roku 2010, který potvrdil, že takové testy jsou bez souhlasu jednotlivců nelegální.

Látka Sodium pentothal působí na centrální nervový systém a způsobuje úzkost, ospalost a někdy dokonce bezvědomí. Člověk pak nemá sílu poskytovat dlouhé výpovědi, ale dokáže odpovídat na konkrétní otázky.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.