Američané se po dlouhých letech vracejí do Vietnamu. Chtějí totiž po sobě vyčistit krajinu, kterou před několika desítkami let zdevastovali životu nebezpečnou směsí známou pod názvem Agent Orange.

Chemikálie ale neměla vliv jen na přírodu samotnou. Sloučenina se rychle dostala do půdy a v Danangu, kde měly USA leteckou základnu, začalo přibývat potratů a postižených dětí, které se rodí dodnes.

Společný projekt americké a vietnamské vlády, který byl ve čtvrtek slavnostně zahájen, zahrnuje čištění 19 hektarů půdy a bude stát 43 milionů dolarů. Podle plánů by měl skončit za čtyři roky.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Původní plán americké armády byl zničit agresivní sloučeninou hustou vietnamskou džungli, ve které se skrýval nepřítel. Od zásahu půdy vysoce toxickým dioxinem, který byl ve směsi obsažen, se ale začaly v oblasti množit potraty a děti se rodily s mentálním a tělesným postižením a dalšími vadami.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.