Bohatý ropný sultanát Brunej začne od dubna příštího roku uplatňovat přísné islámské právo šaría. Možné tresty zahrnují smrt ukamenováním za cizoložství nebo amputace končetin za krádež. Za přistižení při pití alkoholu a další přestupky, včetně potratu, hrozí podle šaríi bičování.

Přechod na islámské právo, které má platit jen pro muslimy, oznámil 67letý sultán Muda Hassanal Bolkiah.

"Všemocný Alláh ve své šlechetnosti pro nás stvořil zákony, abychom je mohli využívat k dosažení spravedlnosti. Zavedením těchto zákonů plníme svou povinnost vůči Alláhovi," uvedl vládce malého království.

Sultán, který zemi vládne od roku 1967 a žije v paláci s 1800 pokoji, je jedním z nejbohatších lidí na světě.

Moc v Bruneji je soustředěna v rukou monarchy, který zastává rovněž funkci premiéra, a v zemi nejsou pořádány volby. Za vlády stávajícího sultána stát přešel na konzervativnější formu islámu.

V Bruneji vyznávají dvě třetiny ze 420.000 obyvatel islám, žije tu také početná buddhistická a křesťanská menšina. Malý stát na severu ostrova Borneo se na přechod k právu šaría připravoval několik let.

 

Již nyní je v Bruneji kupříkladu zakázán prodej alkoholu. V porovnání s ostatními státy regionu prosazuje tento státeček učení islámu přísněji než sousední Malajsie a Indonésie, což jsou další dvě země s muslimskou většinou v jihovýchodní Asii.

Sultán nicméně podotkl, že změna zákonů neovlivní celkovou politiku země, což je vnímáno jako vstřícné vyjádření vůči investorům.

Ropné zásoby Bruneje budou podle předpokladů zhruba za 20 let vyčerpány a země dlouhodobě podporuje rozvoj dalších sektorů, především turistiky.