V prvním veřejném vystoupení od svého nedělního oznámení zprávy o zabití nejhledanějšího teroristy na zeměkouli také americký prezident pondělí označil za dobrý den pro Spojené státy. Na 99 procent je podle testů DNA jisté, že vojenské komando skutečně zabilo Usámu bin Ládina.

"Naše země dodržela svůj závazek, že dohlédne na to, aby spravedlnosti bylo učiněno za dost," uvedl šéf Bílého domu. Událost podle něj zároveň Američanům připomněla, že není nic, čeho by nemohli dosáhnout.

Dostaneme ho, živého nebo mrtvého, prohlásil před lety tehdejší americký prezident George W. Bush. Usáma bin Ládin se na vrchol seznamu nejhledanějších teroristů světa dostal po útocích 11. září 2001 v New Yorku a Washingtonu. Nyní, po téměř deseti letech, stávající prezident Barack Obama oznámil, že vůdce sítě Al-Káida je mrtev.

V neděli okolo půl dvanácté večer washingtonského času Obama z Východního pokoje Bílého domu v přímém přenosu stanice CNN oznámil všem Američanům i celému světu, že "spravedlost se naplnila".

Sledovali jsme on-line: Jak svět reaguje na smrt Usámy bin Ládina - ZDE

Americké speciální jednotky Usámu bin Ládina usmrtily při pozemní akci v Pákistánu. Při cílené operaci v domě v Abbottabádu, asi sto kilometrů od pákistánské metropole Islámábádu, ho na konci minulého týdne při přestřelce zabil "malý tým" vojáků speciálního komanda, uvedl v projevu Barack Obama a vyloučil tak jakékoli spekulace o útoku bezpilotního letounu. Jeden z vrtulníků ale prý byl při operaci zničen.

Smrt hledaného čtyřiapadesátiletého Bin Ládina potvrdil také nejmenovaný vysoký představitel pákistánské rozvědky, která se podílela na pátrání. Při akci nebyl zraněn žádný z Američan, dodal Obama.

Názor Martina Ehla

"Na pojmenování zločinů a jejich odsouzení není pozdě nikdy. I když akce kolem bin Ládina spíše zavání odplatou. Ale teroristé nehrají ani podle pravidel OSN, ani podle zákonů právního státu, jen podle svých vlastních regulí. Takže zabití Usámy bin Ládina moc pochyb nepřipouští."

Celý komentář vedoucího zahraniční rubriky Martina Ehla čtěte ZDE

Záběry mrtvého Usámy bin Ládina odvysílala pákistánská televize Express TV. Při akci zemřelo celkem pět lidí, kromě bin Ládina také jeho syn a další dva muži, nejspíš kurýři. Pátou obětí je žena, u níž se jeden z mužů skrýval. Zraněny byly ještě dvě ženy.

Spojené státy dopadením a usmrcením Bin Ládina zaznamenaly velký úspěch. Krátce poté, co Barack Obama oznámil, že spravedlnost zvítězila, se před Bílým domem shromáždily stovky lidí, kteří s americkými vlaječkami v rukou oslavují smrt hledaného zločince zodpovědného za tisíce mrtvých a zpívají národní hymnu a provolávají: USA! USA! Nadšený dav radostně slaví také na Manhattanu - u místa, kde do dvou mrakodrapů před deseti lety vlétlo letadlo a zemřely tisíce nevinných lidí.

Ještě před tím, než Obama vystoupil v televizi, zavolal svému předchůdci telefonem, aby ho o celé věci informoval. George W. Bush, který stál v čele země v době, kdy do newyorských "Dvojčat" narazilo unesené letadlo, a vedl poté "svou" velkou a důležitou válku proti terorismu, na čtyřminutový rozhovor později reagoval prohlášením, že jde o "významný úspěch".

"Boj proti terorismu pokračuje, ale Amerika vyslala neklamné poselství: Nezáleží na tom, jak dlouho to potrvá, ale spravedlnost se naplní," řekl Bush.

USA v důsledku události uvedly do pohotovosti svá velvyslanectví po celém světě a zároveň varovaly Američany před možnými odvetnými akcemi Al-Káidy.

Mapa

 

Přinášíme Vám on-line zpravodajství okolo smrti Usámy bin Ládina:

Sledujeme online

ObnovitOd nejstarších
2.5.2011 22:51 | 22:45 Uzavíráme on-line přenos

V tuto chvíli končíme s on-line přenosem, situaci ale nadále sledujeme. V noci přednese projev americký prezident Barack Obama, podle agentury AP armáda USA zřejmě zveřejní video z "pohřbu" Usámy bin Ládina. Diskutuje se také o publikaci některých záběrů ze zásahu v Pákistánu.

List The Economist už napsal, že dopadení nejhledanějšího teroristy světa bude zřejmě pro Baracka Obamu znamenat znovuzvolení v příštích prezidentských volbách. Zpracujeme pro vás i další ohlasy amerických a světových komentátorů. Sledujte proto i v úterý aktuální zpravodajství na IHNED.cz.

Děkujeme za pozornost.

2.5.2011 21:53 | 21:55 Podivná skrýš bez internetu a telefonu

Podle agentury Reuters možná bin Ládina prozradilo to, že jeho rozlehlý úkryt neměl moderní komunikační spojení. Velký objekt městského typu v posádkovém městě Abbottábádu, asi jen 60 kilometrů severně od Islámábádu, nebyl připojen k internetové a telefonní síti.

Henry Wilkinson, londýnský bezpečnostní konzultant, soudí, že absence komunikačních prostředků mohla být při plánování útočné operace vodítkem. "Žádný telefon ani internet, to je dost zvláštní a muselo to vyvolat pozornost vyšetřovatelů," řekl.

Podle amerických oficiálních zdrojů byl útok na opevněnou třípatrovou budovu odstartován po čtyřech letech sledování jednoho z nejvěrnějších bin Ládinových emisarů, na kterého americké agenty upozornil jeden z mužů zatčených po útocích na New York a Washington v září 2001.

2.5.2011 21:48 | 21:48 Obamovo rozhodnutí

Z večerního vyjádření protiteroristického poradce Bílého domu Johna Brennana vyplynulo, že prezident Barack Obama stál v souvislosti se zásahem v Pákistánu před obtížným rozhodnutím. Ne všichni bezpečnostní poradci s útokem souhlasili a tajné služby nedokázaly s jistotou říci, že se ve vytipovaném objektu bin Ládin skutečně skrývá.

"Když stál prezident Obama před možností jednat, musel zhodnotit význam informací a pak učinit jedno z nejkurážnějších rozhodnutí, jaké v poslední době jakýkoliv prezident učinil," řekl Berannan.

2.5.2011 21:30 | 21:30 USA: V Pákistánu jsou i další vůdci Al-Káidy

Spojené státy jsou přesvědčeny o tom, že se v Pákistánu nadále nachází nejméně 12 čelných představitelů Al-Káidy. Podle agentury Reuters to dnes řekl Mike Rogers, šéf výboru pro kontrolu zpravodajských služeb v americké Sněmovně reprezentantů.

"Jsme přesvědčeni, že z 20 čelných představitelů Al-Káidy jich nejméně dvanáct cestuje někde po Pakistánu," řekl Rogers novinářům. "Je pro nás nesmírně důležité, abychom udrželi vztah (s Pákistánem), tak abychom mohli pronásledovat ty, o nichž víme, že představují nebezpečí pro Spojené státy."

2.5.2011 20:46 | 20:45 Trénink v replice Usámova sídla

Dům, ve kterém se skrýval Usáma bin Ládin byl podle Brennana jasně odlišný od všech ostatních budov v okolí a "připomínal pevnost". Podle jeho slov proto nyní Američané prověřují, proč tento objekt nevzbudil podezření už dříve.

Americké speciální síly si prý postavily repliku celého objektu, kde na zásah vojáci trénovali.

2.5.2011 20:38 | 20:38 Žena jako živý štít

Poradce pro protiteroristické operace John Brennan také řekl, že Usáma bin Ládin se během přestřelky snažil schovat za ženy. "V tom objektu byla rodina a do linie palby se dostala i žena, která byla údajně použita jako štít pro krytí bin Ládina," prohlásil během brífingu ve Washingtonu. Není však zřejmé, zda vůdce Al-Káidy kryla z vlastní vůle nebo byla "nastrčena".

Při akci podle jeho slov kromě bin Ládina zemřela tato žena - podle všeho teroristova manželka - dva muži, pravděpodobně kurýři Al-Káidy a "ještě jedna osoba".

Americká vláda také nyní zvažuje, zda zveřejní některé fotografie ze zásahu.

2.5.2011 20:27 | 20:30 Nejen testy DNA

Američané se při identifikaci nejhledanějšího teroristy světa neomezují na testy DNA. Bin Ládinovu totožnost tak potvrdilo například porovnání obličejových rysů muže usmrceného v Pákistánu s bin Ládinovou fotografií.

Dalším vodítkem byla pro Američany slova ženy, pravděpodobně jedné z bin Ládinových manželek, která údajně teroristu během vojenského zásahu označila jménem. Členové zvláštního komanda prý také bin Ládina identifikovali vizuálně.

2.5.2011 20:22 | 20:22 Odvážný Obama

Poradce Brennan dodal, že vyslání specialistů na nebezpečnou misi bylo z Obamovy strany "jedním z nejkurážnějších rozhodnutí, jaká v poslední době američtí prezidenti učinili". Brennan také uvedl, že celá akce proběhla bez vědomí pákistánské armády.

Brennan prohlásil, že zatím není jasné, zda terorista měl nějakou podporu uvnitř pákistánských bezpečnostních složek. Spojené státy ale tuto možnost prověřují.

2.5.2011 20:11 | 20:11 Hlas z USA: Smrt nebyla hlavním cílem

"Kdybychom byli schopní dopadnout ho živého, udělali bychom to," řekl o zabití bin Ládina poradce americké vlády pro boj proti terorismu John Brennan. Bin Ládin se podle jeho slov zajetí bránil, vypukla přestřelka a při ní byl nejhledanější terorista světa spolu s dalšími spolupracovníky zabit.

2.5.2011 19:53 | 19:59 Tělo Usámy bin Ládina leží na dně Arabského moře

Pentagon zveřejnil podrobnosti ohledně pohřbebního obřadu zabitého bin Ládina: "Přípravy na pohřeb na moři začaly v 7:10 SELČ a skončily v 8:00 SELČ. Tělo zesnulého bylo omyto a položeno na bílé plátno, pak jsme ho umístili do pytle se závažím. Jeden z vojáků přečetl připravené náboženské poznámky, které rodilý mluvčí přeložil do arabštiny. Když dočetl, položili jsme tělo na připravené prkno, které jsme převrátili, načež tělo zesnulého sjelo do moře."