Situace v Sýrii se dál přiostřuje. Poté, co v úterý vypukly na předměstí hlavního města Damašku doposud nejostřejší střety mezi vládními jednotkami a povstalci, vnikli ve středu dopoledne neznámí útočníci do syrské provládní televize a zabili zde tři lidi. S odvoláním na syrská státní média to oznámila televize BBC.

Prezident Bašár Asad v úterý u příležitosti prvního zasedání své nové vlády prohlásil, že země se nachází "v opravdové válce" a všechno úsilí se nyní musí zaměřit na konečné vítězství. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na syrskou oficiální agenturu SANA.

"Prožíváme ze všech úhlů pohledu opravdovou válečnou situaci. Když jsme ve válce, všechna naše politická opatření, všechny strany a všechna odvětví musejí být podřízeny vítězství," řekl Asad podle agentury Reuters.

Kritizoval země, které požadují jeho odstoupení. Západ podle něj "jenom bere a nikdy nedává, což se neustále potvrzuje," citovala Asada televize BBC. "Chceme mít dobré vztahy se všemi zeměmi, ale musíme vědět, kde jsou naše zájmy," dodal.

Asad, jehož režim čelí 16 měsíců trvajícímu protivládnímu povstání, vytvořil nový kabinet před třemi dny – více než půldruhého měsíce od sporných parlamentních voleb.

Sestřelení tureckého letounu

Asadovo prohlášení přišlo v tentýž den, kdy Severoatlantická aliance odsoudila sestřelení tureckého vojenského letadla syrskou armádou z minulého pátku a incident označila za nepřijatelný.

Rusko, považované za syrského spojence, reagovalo prohlášením, že případ by neměl být chápán jako provokace nebo záměrný čin. Turecko nicméně pohrozilo, že na případné narušení svých hranic Sýrií odpoví zbraněmi.

V Sýrii probíhají dosud největší boje mezi armádou a ozbrojenou opozicí v bezprostřední blízkosti metropole Damašku.

Konflikt si podle opozičních zdrojů již vyžádal přes 14 tisíc lidských životů a navzdory diplomatickému úsilí se ho nedaří ukončit.

Související