Skupina států podporujících oponenty syrské vlády na konferenci v Maroku uznala novou opoziční koalici (NCSROF) za legitimního zástupce Syřanů. Podle Francie koalici nyní uznává 100 zemí. Závěrečné prohlášení z Marrákeše obsahuje varování Asadovi, že použije-li chemické nebo biologické zbraně, bude následovat "zásadní reakce", i výzvu k jeho odstoupení.

"Bašár Asad není oprávněným zástupcem, měl by odstoupit a umožnit předání moci," stojí v textu.

V marockém Marrákeši se sešli zástupci skupiny, která si říká Přátelé Sýrie a sdružuje země podporující syrskou opozici. Pro ni krok Přátel Sýrie znamená výrazné mezinárodní uznání. Státy se ale nezavázaly k žádné vojenské pomoci, i když někteří z diplomatů ji nevylučují v budoucnu.

Belgie dnes koalici nabídla, aby v Bruselu zřídila zastupitelský úřad, přičemž stávající syrské velvyslanectví nebude uzavřeno.

Evropská unie uznala syrskou opoziční koalici jako legitimního představitele syrského lidu na pondělním jednání ministrů zahraničních věcí v Bruselu. Česká republika se pak rozhodla jmenovat kontaktní osobu pro styky s Národní koalicí. Bude jí zástupce vedoucího českého zastupitelského úřadu v Káhiře Milan Slanec, oznámilo dnes MZV v Praze.

Katar na závěr marrákešské konference otevřeně vyzval syrského prezidenta, aby učinil "odvážné rozhodnutí" a odstoupil v zájmu ukončení krveprolévání.

V Marrákeši byla také delegace NCSROF. Její předseda Ahmad Muáz Chatíb vyzval syrské alávity, kteří jsou menšinou v Sýrii, i když jí vládnou, aby zahájili kampaň občanské neposlušnosti proti Asadovi. Svět prý ponese odpovědnost za to, pokud se Asad uchýlí k nasazení chemických zbraní. Největší část viny pak padne na Rusko, které ke skupině Přátel Sýrie nepatří a je odpůrcem vojenského řešení syrského konfliktu. Chatíb také vyzval Írán, aby přestal Asada podporovat.

Opozice žádá "skutečnou podporu"

Mluvčí NCSROF prohlásil, že opozici nejde jen o formální uznání, ale hlavně o "skutečnou podporu". Syrská opozice dlouhodobě žádá své stoupence o pomoc v podobě zbraní, aby byla schopná čelit dobře vyzbrojené Asadově armádě. Tomu se zatím brání i její dobří spojenci, jako je Francie. Její ministr zahraničí Laurent Fabius v Marrákeši řekl, že Paříž se zatím pro tento druh pomoci nerozhodl. "Uvidíme v příštích měsících," poznamenal.

Jeho britský protějšek William Hague v prohlášení zaslaném do Marrákeše varoval Asada před použitím chemických zbraní. Napsal, že v tom případě Londýn nevylučuje žádnou možnost, aby zachránil životy v Sýrii.

Jedním z důvodů jsou zprávy o tom, že se v syrských bojích stále více prosazují skupiny napojené na teroristickou síť Al-Káida. Jednu z nich, Frontu an-Nusrá, USA v úterý zařadily na seznam teroristických organizací.

Chatíb vyzval USA, aby toto rozhodnutí přehodnotily. Podle něj je víra legitimním motivem povstaleckého boje. Podle syrské odnože Muslimského bratrstva je jediným teroristou v Sýrii Asad, protože "použil zbraně, které mezinárodní zákon zakazuje, nechal bombardovat nevinné civilisty a masakrovat ženy a děti".

Fronta an-Nusrá je za většinou sebevražedných atentátů v Sýrii. Její zástupci nehovoří k Syřanům ani k novinářům. Ví se o ní velmi málo a ačkoli se sama hlásí k irácké Al-Káidě, tato skupina ji jako svou odnož neoznačuje. Je ale známo, že Fronta an-Nusrá má velké finanční zázemí. K NCSROF se nepřipojila s odůvodněním, že jejím cílem je vytvoření islámského státu.