Přední sunnitští muslimští duchovní na setkání v Káhiře vyzvali ke svaté válce v Sýrii. Konflikt v této zemi označili za "válku o islám" a řekli, že věřící by měli využít všech prostředků k zajištění vítězství. Informovala o tom agentura Reuters.

Islámští učenci z arabských zemí v Káhiře přijali jedno z dosud nejostřejších prohlášení vyzývajících ke svaté válce proti syrskému prezidentu Bašáru Asadovi a jeho šíitským spojencům z Íránu a Libanonu. Přednesl ho prominentní egyptský kazatel Muhammad Hasan.

"Džihád (svatá válka) je nezbytný pro vítězství našich bratří v Sýrii - džihád v mysli, v podobě peněz i zbraní; všechny formy džihádu," citoval Reuters z káhirského prohlášení. Hasan k němu dodal, že více než 70 organizací zastoupených na dnešním setkání vyzvalo k "podpoře v jakékoliv podobě, která zachrání syrský lid".

"To, co se děje našim bratřím na syrské půdě, v podobě násilí pocházejícího od íránského režimu, Hizballáhu a jeho sektářských spojenců, se rovná vyhlášení války islámu a obecně muslimské komunitě," řekl Hasan.

Na setkání v Káhiře byli přítomni mimo jiné i prominentní egyptský duchovní žijící v Kataru Júsuf Karadáví a významný učenec z prestižní instituce sunnitského islámu, egyptské univerzity Al-Azhar, Hasan Šafáí.

Karadáví před dvěma týdny vyzval všechny tělesně schopné muslimy, aby šli bojovat do Sýrie. Na dnešním setkání v Káhiře tato výzva nebyla jednoznačně a jasně zopakována.

Související