Při ranních izraelských útocích na Pásmo Gazy dnes přišlo o život 14 Palestinců. Informovala o tom agentura AFP. Radikální hnutí Hamás, proti němuž Izraelci bojují, pak ohlásilo úmrtí tří velitelů svého ozbrojeného křídla. Konflikt trvá s několika přestávkami od začátku července a vyžádal si od té doby přes 2000 obětí. Zatím poslední příměří vypršelo v pondělí a po jednodenním prodloužení boje začaly znovu.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v televizi ve středu oznámil, že kampaň proti Hamásu bude pokračovat, dokud nebude na jihu Izraele panovat klid. Právě tam nejčastěji dopadají rakety Hamásu.

Bez úspěchu se Izraelci pokusili v úterý zabít velitele ozbrojeného křídla Hamásu Muhammada Dífa. Zasáhli jeho dům a při útoku zemřela Dífova žena a dítě, Díf sám však unikl.

Dnes Hamás ohlásil, že mezi oběťmi posledních útoků jsou tři velitelé jeho ozbrojeného křídla Kásam. Zemřeli při náletu na dům v Rafáhu na jihu Pásma Gazy. Mluvčí Hamásu označil "vraždu tří vůdců brigád Kásam za vážný zločin, který ale Palestince nezlomí a za nějž Izrael zaplatí".

Izraelský ministr obrany Moše Jaalon operaci považuje za velký úspěch, protože trojice byla odpovědná za mnohé útoky proti Izraeli a jeden z jejích členů za únos vojáka Gilada Šalita v roce 2006. Jaalon řekl, že armáda bude i nadále vedení Hamásu "pronásledovat kdekoli a kdykoli", a doporučil Izraelcům, aby se připravili na dlouhou bitvu, která bude vyžadovat "trpělivost, vytrvalost a sílu".

Premiér Benjamin Netanjahu poděkoval rozvědce za odvedenou práci, protože právě díky ní se podařilo trojici zaměřit. Izraelští komentátoři naznačují, že právě po takovém úspěchu izraelští politici touží a že původně jím mělo být usmrcení Dífa, který byl na izraelském seznamu lidí určených k likvidaci už v 90. letech.

Hamás se skrývá v podzemí a hrozí raketami

Díf podle tisku dodržuje přesně zásady vůdců Hamásu, kteří se chtějí vyhnout zabití. Je v neustálém pohybu, nevydává rozkazy přímo, ale přes kurýry, vyměňuje stále automobily a nepoužívá mobilní telefon. Do podzemí se v poslední době uchýlili třeba i předseda vlády Hamásu Ismáíl Haníja a další vysocí představitelé z Gazy. Na veřejnosti se ukazují pouze mluvčí a níže postavení členové skupiny.

Hamás ve čtvrtek opět pohrozil, že začne mířit své rakety na strategické body v Izraeli včetně mezinárodního Ben Gurionova letiště. Netanjahu vzkázal, že odpověď Izraele bude sedmkrát silnější. Na letišti dnes sice bylo mnoho policistů, avšak provoz zůstal nepřerušen.

Podle izraelské armády Hamás od úterý vypálil na Izrael přes 170 raket a Izraelci útočili na 110 cílů v Gaze. Po obnově bojů přišlo o život přes 20 Palestinců.

Izraelský list Haarec upozornil, že vlivem zničené infrastruktury se v Pásmu Gazy začíná zásadním způsobem nedostávat pitné i užitkové vody. V provizorních přístřešcích, kam se muselo uchýlit na 270 000 Palestinců, se prý začínají šířit kožní nemoci a infekce. Poničenou elektrickou síť se sice podařilo zčásti opravit, ale dodávky elektřiny jsou stále omezeny na 12 hodin denně.

Související