Summit skupiny zemí G8 slíbil novým arabským demokraciím v Egyptě a v Tunisku pomoc ve výši 40 miliard dolarů (692 miliard korun). Účastníci vrcholné schůzky G8 ve Francii tak dostáli svým slovům a zaměřili jednání hlavně na pomoc novým režimům a na hledání způsobu boje s autoritářským režimům v severní Africe a na Blízkém východě.

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy uvedl, že podle dohody G8 získají Egypt a Tunisko 20 miliard dolarů od rozvojových bank. Dalších deset miliard dolarů zajistí státy Perského zálivu, zbývajících deset miliard dolarů poskytnou severoafrickým zemím přímo státy G8. Francie podle Sarkozyho v rámci této částky věnuje Egyptu a Tunisku miliardu eur (24,6 miliardy korun).

"Probíhající změny na Blízkém východě a v severní Africe jsou historické a mohou otevřít dveře takovým přeměnám, jaké se udály ve střední a východní Evropě po pádu berlínské zdi," uvedli účastníci summitu ve společné rezoluci.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.