Od našeho zpravodaje: Kiruna, Švédsko

Stačí se zmínit o rozšíření dolu a už máte na krku rozhořčené místní obyvatele, ekologičtí aktivisté se vám přivazují ke strojům, spekulanti vykupují pozemky, aby vám je mohli prodat za desetinásobek hodnoty. To je zkušenost mnohých těžebních společností v Evropě, které si lámou hlavu, jak přesvědčit veřejnost o tom, že rozšíření dolu může prospět všem.

Odpověď možná naleznou na překvapivém místě, v severošvédské Kiruně, 140 kilometrů za polárním kruhem. Jistě, v řadě aspektů je kirunský případ jedinečný, stejně by ale mohl sloužit jako případová studie pro získání veřejné podpory pro firmu. Jak to ti Švédové dělají, že 96 procent obyvatel Kiruny souhlasí s tím, že jejich domy budou strženy a oni sami se přestěhují do novostaveb ve městě, které teprve vznikne?

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Švédský příběh o tom, jak lidé ochotně ustoupili těžařům, a o tom, jak přátelským vztahům pomáhá sociální odpovědnost firem. S rozšířením těžby obyvatelé přijdou o své domy, postaví se jim ale nové. Ve městě, které zatím neexistuje.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.