Holandští vědci v laboratořích experimentovali s virem, který je údajně nebezpečnější než antrax a teoreticky by mohl zabít až polovinu lidstva. Mezi akademiky probíhá ostrá diskuze, zda je přijatelné výsledky výzkumu zveřejnit a zda se vůbec s takovým bádáním mělo začínat.

"Neznám jiný patogenní organismus, který by byl tak děsivý jako tento," řekl serveru Science Insider mikrobiolog Paul Keim, který mnoho let pracoval s antraxem.

Virolog Ron Fouchier a tým vědců z nizozemského Rotterdamu zkoumali současný podtyp viru ptačí chřipky H5N1, který zabíjí kolem 60 procent nakažených ptáků, ale nemůže způsobit globální pandemii mezi lidmi.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Tým holandských vědců v laboratořích experimentoval s virem, který by podle nejčernějších odhadů mohl zabít až polovinu lidstva. Vznikl umělým zmutováním současného podviru ptačí chřipky H5N1, který usmrcuje až 60 procent nakažených ptáků. Mezi vědci vznikla ostrá diskuze, zdali je bezpečné výsledky výzkumu zveřejňovat.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.