Bývalý prezident Pobřeží slonoviny Laurent Gbagbo v pondělí stanul před Mezinárodním trestním soudem (ICC). Je podezřelý ze zločinů proti lidskosti spáchaných údajně po loňských prezidentských volbách.

Při pondělním předběžném stání Gbagbo potvrdil svou totožnost, vypadal klidně a usmíval se na své stoupence v publiku.

Soud se chtěl také přesvědčit, zda bývalý prezident chápe obvinění vznášená proti němu, ale Gbagbo soudci řekl, že není třeba obvinění číst.

Podle agentury AFP bylo rozhodnuto, že sezení, při němž soud sdělí oficiální obžalobu, se bude konat příští rok 18. června.

Teprve pak by měli soudci určit, zda jsou důkazy obžaloby dostatečné na to, aby byl proces zahájen. Podle soudních zdrojů agentury AP je Gbagbo obviněn jako nepřímý viník násilí spáchaného na civilistech.

Jeho právní poradce Toussaint Alain označil předvedení Laurenta Gbagba na lavici obžalovaných za justiční omyl a jeho předání ICC za projev neokolonialismu. Soud ze sebe podle něj nechal udělat nástroj k posílení vlivu Francie.

Gbagbo po loňských listopadových volbách odmítl předat moc vítězi Alassanu Ouattarovi. Při několikaměsíčních násilnostech pak přišlo o život 3000 lidí. Krizi ukončil až dubnový zásah jednotek opozičního tábora s podporou OSN a Francie.

Je soud Sarkozyho maškaráda?

Gbagbo byl zadržen v Abidžanu 11. dubna. Před ICC dnes řekl, že byl zatčen "díky francouzským bombám". "Tu práci provedla francouzská armáda," sdělil.

Před budovou soudu v Haagu se sešlo kromě novinářů také několik Gbagbových stoupenců. "Je to maškaráda zinscenovaná francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym," řekl jeden z nich.

ICC vydal na Gbagba zatykač minulé úterý a exprezident byl téhož dne zadržen. Gbagbo je podle agentury AP první hlavou státu, která byla zatčena na příkaz ICC.

Odborníci upozorňují, že proces znovu jitří nepřátelství mezi stoupenci Ouattary a Gbagba. Také ochránci lidských práv tvrdí, že při nepokojích páchali zločiny rovněž Ouattarovi lidé.

Gbagbo je podle agentury AP šestou osobou, kterou nechal ICC uvěznit; všechny jsou z Afriky.

Související