Srbové žijící na severu Kosova v dvoudenním referendu dali jasně najevo, že neuznávají vládu a úřady v Prištině. Uvedlo to 99,74 procenta lidí, kteří se zúčastnili hlasování kritizovaného ze strany kosovské vlády, Bělehradu i Evropské unie, napsala agentura DPA s odvoláním na srbskou agenturu Beta.

Podle volební komise na otázku "Uznáváte instituce takzvané Republiky Kosovo v Prištině?" odpovědělo kladně jen 69 hlasujících. K volbám přišlo asi 75 procent voličů z celkových 35 500.

Kosovští Srbové neuznávají nezávislost Kosova, které je nejmladším evropským státem. Od Srbska se odtrhlo před čtyřmi lety.

Referendum vypsaly loni v prosinci městské rady v Kosovské Mitrovici, Leposaviči, Zubinu Potoku a Zvečanu, ovládané srbskými nacionalisty.

Reagovaly tak na vlnu násilí, která postihla sever Kosova, kde žije více než 40 000 Srbů. Srbové z jižních oblastí Kosova, kteří jsou nuceni žít v enklávách obklíčených většinovými Albánci, se hlasování neúčastnili.

Výsledky hlasování, které se konalo ve středu a ve čtvrtek, nebudou mít žádný právní dopad. Referendum ale kritizoval kromě kosovské vlády i Bělehrad, podle kterého neslouží zájmům srbského státu.

Nelíbí se ani Evropské unii, která chce vidět pokrok ve vztazích mezi Bělehradem a Prištinou, než rozhodne o tom, zda Srbsku udělí status kandidátské země.

Související