Řecko se pustí do sčítání důchodců mezi bývalými státními zaměstnanci. Chce si tak udělat pořádek a zbavit se hromady podvodníků, kteří pobírají penze neoprávněně.

Ministerstvo financí tak podle agentury AFP reaguje na sérii skandálů kolem nelegálního pobírání sociálních dávek, které se kromě penzistů dotýkají také podezřele vysokého množství různě handicapovaných osob.

Důchodci se mají podle úterního oznámení ministerstva přihlásit na příslušných úřadech s platnými doklady od 15. března do 15. května. Osoby s omezenými možnostmi pohybu si mohou pozvat úředníky k sobě domů, aby je řádně zkontrolovali. V ostatních případech bude vyplácení důchodů okamžitě přerušeno.

V Řecku se poslední dobou rozmnožily případy podvodů spojených s pobíráním sociálních příspěvků. Například hlavní důchodová pojišťovna IKA, která je v trvalém deficitu, nedávno zjistila, že vyplatila důchody v celkové hodnotě 1,8 milionu eur 1400 osobám narozeným před rokem 1920, které jsou již léta po smrti.

Peníze buď uvízly na již dlouhodobě nevyužívaných účtech, nebo častěji skončily v kapsách vykutálených příbuzných, kteří smrt důchodců nenahlásili.

Podvody se dotýkají i dalších sociálních odvětví. Podle řeckého tisku úřady například zjistily nezvykle vysoké množství slepců na jednom z řeckých ostrovů. Z medicínské kuriozity se ale vyklubalo podvodné čerpání sociálních dávek, na kterém se přiživoval široký okruh příbuzných, známých a sousedů z dané lokality.

Řecku už několik let hrozí bankrot a je závislé na finanční pomoci zemí eurozóny a Mezinárodního měnového fondu, aby mohlo své dluhy vůbec nějak splácet. Podle nejnovější studie budou muset Atény nejméně do roku 2030 vést politiku přísné rozpočtové odpovědnosti, aby se jejich finance nezhroutily.

Související