Socialista François Hollande, který po sečtení 75 procent hlasů získal 51,1 procenta hlasů, vyhrál francouzské prezidentské volby. Zprávy s předběžnými výsledky nejdříve přinesla belgická média s odvoláním na odhady, které získaly oba volební štáby, následovala agentura AFP. Údaje pak potvrdilo i ministerstvo vnitra.

Dosavadní prezident Nicolas Sarkozy obdržel v rozhodujícím druhém kole voleb 48,9 procenta odevzdaných lístků.

Sarkozy svou porážku už uznal. "François Hollande je novým prezidentem Francie a je třeba ho respektovat," prohlásil s tím, že za prohru nese plnou odpovědnost.

Krátce poté zatelefonoval také osobně Hollandovi a popřál mu úspěch při řešení problémů země. Jak prohlašoval už dříve, s problémy spojenými s finanční krizí chce bojovat zvýšením daní pro velké podniky a bohaté, kteří si ročně vydělávají přes milion eur.

Naopak chce najít místa pro 60 tisíc učitelů a je i pro snížení minimálního věku pro odchod do penze ze 62 na 60 let, který by platil pro některé dělnické profese.

Podívejte se na emoce z táborů socialistů i příznivců Nicolase Sarkozyho:

Příznivci socialistického kandidáta oslavovali v ulicích Paříže ještě před oficiálním zveřejněním výsledků. Před sídlem strany Parti socialiste (PS) se jich v průběhu podvečera sešla asi tisícovka. Další oslavy budou následovat celý večer.

"Je to velmi velké štěstí, které končí 17 let vlády pravice v (prezidentském) Elysejském paláci," řekl mluvčí socialistů Benoît Hamon.

Dění ve Francii jsme sledovali v on-line reportáži:

Sledujeme online

ObnovitOd nejstarších
6.5.2012 23:53 | Děkujeme za pozornost

Online reportáž pro dnešní den končí, děkujeme za pozornost.

6.5.2012 23:20 | Volala Angela Merkelová

"Angela Merkelová telefonovala, aby mu poblahopřála ke zvolení. Měli první výměnu názorů a shodli se, že budou spolupracovat tak, aby francouzsko-německé vztahy byly pevné a sloužily Evropě," řekl šéf Hollandovy kampaně Pierre Moscovici. Podle něj Merkelová pozvala Hollanda na návštěvu Berlína, kam se nový prezident vydá "brzy po nástupu do úřadu".

6.5.2012 22:49 | Barroso: Máme společný cíl

"Máme zjevně společný cíl: oživení evropské ekonomiky, které by vedlo k trvalému růstu a které by spočívalo na zdravých základech a bylo zdrojem nových pracovních míst," uvedl v prohlášenípředseda Evropské komise José Manuel Barroso. Shoduje se prý s Hollandem také v tom, že "je třeba investovat do infrastruktury prostřednictvím Evropské investiční banky a fondů z evropského rozpočtu při zachování úsilí o konsolidaci rozpočtů a omezení zadluženosti". Hollande také podporuje návrhy komise na zavedení daně na bankovní transakce a vydávání evropských dluhopisů zaměřených na růstové projekty, dodal Barroso.

6.5.2012 22:06 | Hollande: Škrty už nejsou nevyhnutelné

Evropa se nyní dívá na Francii, pokračoval ve svém projevu v Tulle Hollande. Zdůraznil, že škrty nyní "již nemohou být nevyhnutelné". Poděkoval současně poraženému soupeři a dosavadnímu prezidentovi Nicolasi Sarkozymu. Chci být prezidentem všech Francouzů, řekl. Uvedl, že chce zemi spojovat a dbát na to, aby nikdo nebyl diskriminován a ponechán napospas. Současně zdůraznil, že jeho a zemi čeká mnoho náročných problémů, jako je oživení produkce, snížení zadluženosti při zachování modelu sociálních služeb, ke kterým mají všichni přístup. "Evropa se na nás dívá," řekl. Podle něj řada zemí uvítala výsledek francouzských voleb "s úlevou, s nadějí, s tím, že škrty již konečně nemohou být nevyhnutelné".

6.5.2012 21:56 | Sarkozy: Francouzský lid si vybral

Také poražený Nicolas Sarkozy promluvil před svými stoupenci. Vyzval je, aby na Hollanda nepískali a nevysmívali se mu. "Francouzský lid si vybral," řekl Sarkozy. "A je to demokratická volba. François Hollande se stal francouzským prezidentem a to musíme respektovat." Sarkozy je historicky teprve druhým francouzským prezidentem, který svůj úřad neobhájil. Ve své řeči vzal zodpovědnost za porážku plně na sebe. Řekl, že Hollandovi telefonicky poblahopřál a popřál mu štěstí v době složitých výzev.

6.5.2012 21:47 | Hollande: Nový začátek pro Evropu

Nový francouzský prezident vystoupil s prvním veřejným projevem. "Jsem tu, abych sloužil Francii," prohlásil před shromážděním svých stoupenců v Tulle. 6. květen je podle něj "novým začátkem pro Evropu a novou nadějí pro svět."

6.5.2012 21:29 | Německo: Vytvoříme s Francií pakt růstu

Zvolení Françoise Hollanda francouzským prezidentem je "historickou událostí", řekl dnes v Berlíně německý ministr zahraničí Guido Westerwelle. Podle něj bude Německo spolupracovat s Francií na "paktu růstu". Westerwelle navštívil krátce po vyhlášení výsledků prezidentských voleb francouzské velvyslanectví v Berlíně. Zdůraznil "těsné partnerství" s Francií. "Těšíme se z naší spolupráce," dodal. "Budeme spolupracovat na paktu růstu pro Evropu," řekl Westerwelle. "Musíme dát růstu nové impulzy prostřednictvím strukturálních reforem," dodal.

6.5.2012 21:27 | Policie očekává 200 tisíc lidí

Na Náměstí Bastily by se mohlo podle policistů sejít až 200 tisíc lidí. Na prostranství je umístěna velkoplošná obrazovaka a přicházejí další a další příznivci Hollandea, aby si vyslechli jeho proslov.

6.5.2012 21:24 | Hluboká radost bývalé Hollandeovy partnerky

"Hlubokou radost" vyjádřila také Ségolene Royalová, která se Sarkozym prohrála ve volbách v roce 2007.

Je také bývalou partnerkou Hollanda, se kterou během třicetiletého manželství vychovali čtyři děti.

6.5.2012 21:10 | Hollande zaplaví titulní strany

Zítřejší titulka listu Le Figaro bude vypadat takto:

Související