Dánský soud v pondělí uznal vinnými čtyři muže, kteří v roce 2010 plánovali krvavý útok na redakci deníku Jyllands-Posten. Čeká je až 16 let za mřížemi.

Tři švédští občané a jeden Tunisan se chtěli střelbou pomstít za zveřejnění karikatur muslimského proroka Mohameda, které tyto noviny otiskly v roce 2005. Kresby Kurta Westergaarda tehdy vyvolaly obrovské rozhořčení v muslimském světě a vášnivé debaty o svobodě slova.

Čtveřice útočníků arabského původu byla zatčena po měsíce trvající operaci tajných služeb v prosinci 2010. Podle obžaloby muži chtěli obsadit redakci deníku a zabít co největší počet lidí. Jejich cílem prý bylo také vyděsit veřejnost.

Soudy už v souvislosti s karikaturami v deníku Jyllands-Posten řešily několik násilných trestných činů. Loni například dostal trest devíti let vězení mladý Somálec, který plánoval vraždu výtvarníka Westergaarda.

 

Letos norský soudce odsoudil k několikaletému trestu vězení dvojici mužů, kteří v napojení na teroristickou síť Al-Káida plánovali na Jyllands-Posten pumový útok.

Související