Zakladatel Wikipedia.org Jimmy Wales žádá po britských úřadech, aby zastavily vydání studenta Richarda O'Dwyera do USA.

Britskému studentovi hrozí v USA až 10 let vězení za porušení autorského práva, jehož se údajně dopustil na svých stránkách TVShack.net. Na webu, který fungoval na podobném principu jako internetové vyhledávače, shromažďoval odkazy na stránky s epizodami seriálů, z nichž byly ovšem některé nelegální.

Čtyřiadvacetiletý student multimédií je podle Walese "lidskou tváří" boje mezi tvůrci internetového obsahu a veřejností. "Pokud bude vydán ke stíhání do USA a odsouzen, zaplatí za to lidskou cenu," agituje otec Wikipedie v britském Guardianu.

Jimmy Wales v neděli v petici, kterou podepsalo přes 2 miliony lidí, vyzval britskou ministryni vnitra Theresu Mayovou, aby k vydání O'Dwyera nedala souhlas.

Podle amerických úřadů se O'Dwyer za tři roky inzerování na stránkách nelegálně obohatil o 147 tisíc liber.

Jimmy Wales ale v Gurdianu odmítá, že by O'Dwyer porušil nějaké zákony. Všechny odkazy, o nichž dostal oznámení, že by na stránkách být neměly, O'Dwyer stahoval, podobně postupuje například Google. Odkazování na další obsah na internetu navíc není v Británii nezákonné.

 

Případ britského mladíka jen přilévá do ohně už tak napjatému problému ochrany autorských práv na internetu. Na protest proti zákonům na její zpřísnění Wales nechal na začátku roku na den vypnout Wikipedii.

"Je rozdíl mezi tím, mít na stránkách autorsky chráněný materiál, nebo jen říkat ostatním, kde ho najít. Ta druhá možnost je chráněna prvním dodatkem (americké ústavy, dodatek o svobodě slova, pozn. red.)," hájí svobodu slova Wales na stránkách Guardianu.

Britská ministryně vnitra Mayová už dala ke stíhání souhlas, O'Dwyer ale prozatím zůstává ve Velké Británii, kde podal odvolání k nejvyššímu soudu.

Související