Země Evropské unie se po celonočním jednání dohodly na dlouhodobém rozpočtu unie na roky 2014 až 2020. Na Twitteru to oznámil unijní prezident Herman Van Rompuy.

Výdaje EU pro léta 2014-2020 v závazcích mají činit přibližně 957 miliard eur. To je podle českého premiéra Petra Nečase téměř o 100 miliard eur méně, než předpokládal původní návrh Evropské komise. Po škrtech volali hlavně čistí plátci, tedy země odvádějící do rozpočtu víc, než z něj získávají. I kvůli jejich tlaku skončil neúspěchem první pokus o nalezení dohody loni v listopadu. Shodu oznámil Van Rompuy krátce před půl pátou na Twitteru.

Nečas nicméně zdůraznil, že úspory jsou výhodné i pro Českou republiku. Díky nim totiž ČR ušetří v novém období asi 1,2 miliardy eur na příspěvcích do společné pokladny.

Pro Česko, které před jednáním hrozilo i případným použitím veta, byla klíčová takzvaná kohezní politika. To je nástroj pomoci k chudším regionům, kam se řadí všechny české regiony s výjimkou Prahy. Česko by mělo získat zhruba 20,5 miliardy eur (zhruba 517 miliard korun).

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Evropské unii se podařilo dohodnout podobu rozpočtu na roky 2014 až 2020. Na svém účtu na sociální síti Twitter o tom informoval prezident EU Herman Van Rompuy. Česká republika bude mít v eurofondech k dispozici méně peněz než v nynějším rozpočtu pro roky 2007 až 2013.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.