V Turecku o víkendu malý poklidný protest přerostl v nepokoje doprovázené mediální cenzurou. "Existuje hrozba, které se říká Twitter," prohlásil v neděli v televizi turecký premiér Recep Tayyip Erdogan.

"Největší příklady lží najdete tam. Sociální sítě jsou podle mě tou největší hrozbou pro společnost."

Zatímco premiér pronášel tato slova, v tureckých médiích o desítkách tisících protestujících v ulicích Istanbulu, kteří se sjednotili právě přes Twitter, nepadlo ani slovo.

To, co začalo jako mírumilovný protest proti přebudování parku, který je však jediným zeleným místem v centru města, na nákupní středisko, se změnilo v protest obrovské masy obyvatel. Velké části společnosti se nelíbí, že se Erdogan snaží proměnit demokracii v islamistickou diktaturu. Vládní korupce, pokusy zakázat pití alkoholu nebo líbání na veřejnosti vyvolaly v Turecku největší povstání za poslední dekádu.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • V ulicích bok po boku protestují turečtí nacionalisté, antikapitalističtí muslimové i Kurdové. Všichni pospolu, což je pro Turecko velmi ojedinělé, popisuje atmosféru během demonstrací v Istanbulu reportér nezávislého on-line magazínu VICE.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.