V německé metropoli Berlíně podle tamního rabína Daniela Altera existují pro Židy "zakázané zóny". Sám byl před rokem napaden a zraněn, a to v lepší čtvrti Schöneberg, řekl listu Berliner Morgenpost.

Židé se podle Altera nemohou cítit ve všech částech metropole bezpečně. V německém hlavním městě existují zakázané zóny pro osoby otevřeně se hlásící k židovství, tvrdí Alter.

Ve čtvrtích jako Neukölln nebo Wedding, které jsou známé vysokým podílem obyvatel tureckého a arabského původu, by bylo podle rabína nerozumné se otevřeně hlásit k židovství.

Ve čtvrtích, jako je východoberlínský Hellersdorf, tvořený převážně panelákovými sídlišti, pak podle Altera vládne rasismus pravicových radikálů. Ani tam by se podle něj neměli lidé objevovat například s jarmulkou na hlavě.

V době nástupu Adolfa Hitlera k moci žilo v hlavním městě nacistického Německa na 160 tisíc Židů, tedy zhruba třetina všech Židů v zemi. Do roku 1939 jejich počet v důsledku emigrace klesl na 80 tisíc. Zhruba 50 tisíc jich bylo deportováno do koncentračních táborů.

Související