Vatikán se odhodlal k velmi netradičnímu kroku a snaží se zjistit, jak se katolická církev v jednotlivých zemích ve skutečnosti vypořádává s citlivými tématy. Mezi ně patří antikoncepce, rozvody, mimomanželské svazky či homosexuální partnerství.

Do celého světa proto rozeslal dotazník, který má doputovat až k farářům, kteří jsou denně ve styku s věřícími a tyto otázky řeší. Průzkum má sloužit jako podklad pro jednání plánovaného biskupského synodu (církevní sněm - pozn. red.), který se příští rok bude věnovat rodině.

Dotazníky Vatikán rozeslal v polovině října, napsala agentura AP. V průvodním dopise pověřený arcibiskup Lorenzo Baldisseri žádá, aby jej hodnostáři posílali dál do jednotlivých farností, které mohou poskytnout data z místních zdrojů.

Konkrétně jde vedení katolické církve například o informace, zda se v dané zemi uznávají homosexuální svazky a jak se faráři staví třeba k tomu, když homosexuální pár požádá o výuku katechismu či svaté přijímání pro své děti.

Vatikán rovněž zjišťuje, jak církev v reálu zachází s rozvedenými a podruhé sezdanými páry či páry žijícími mimo manželství a jak se věřící staví k zákazu používání umělé antikoncepce.

Mimořádný synod o rodině se má uskutečnit příští rok v říjnu. Čeká se, že jedním z jeho hlavních témat bude manželství a zejména vztah církve k rozvedeným a znovu sezdaným věřícím, který je zatím rozpolcený.

Katolická církev pojem rozvod nezná, manželství považuje za nerozlučitelné. Za určitých podmínek ale umožňuje prohlásit jej za neplatné.

Související