Hlavní události na Ukrajině:

  • Šéf krymské autonomní vlády Aksjonov oznámil, že převzal kontrolu nad bezpečnostními silami v oblasti a požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc. 
  • Ukrajinské ministerstvo obrany zvýšilo pohotovost armády v oblasti.
  • Ruští vojáci prý obsadili vojenské letiště na východě Krymu a pokusili se ovládnout základnu protivzdušné obrany. Mezinárodní letiště v Simferopolu bylo uzavřeno.
  • Ruská Státní duma vyzvala prezidenta Putina, aby podnikl opatření ke stabilizaci situace na Krymu.
  • Úřadující ukrajinský prezident a šéf parlamentu Oleksandr Turčynov podepsal dekret, kterým označil za nelegální jmenování nového proruského premiéra autonomního Krymu Sergeje Aksjonova do funkce.
  • Ruský prezident Putin požádal parlament o povolení využít v Ukrajině ruské vojáky do normalizace situace.
  • Ruská Rada federace (horní komora parlamentu) žádost jednomyslně schválila. 
  • Ukrajinský opoziční vůdce Kličko vyzval k mobilizaci ukrajinské armády.
  • O vývoji kolem Ukrajiny má večer mimořádně jednat Rada bezpečnosti OSN. 

Ruská armáda začíná obsazovat Krym 

Ruský prezident Vladimir Putin požádal parlament o povolení využít ruské vojáky k "normalizaci situace na Ukrajině". Putin se podle ústavy obrátil s žádostí na Radu federace a horní komora parlamentu prezidentovi jednomyslně vyhověla.

Podle Putina je tento krok nutný k ochraně ruských občanů a vojáků z ruské základny umístěné na autonomním poloostrově. Putin svoji žádost zdůvodnil tím, že za mimořádné situace na Ukrajině jsou ohroženy životy ruských občanů a krajanů.

Ještě předtím Kreml požádal o pomoc při zajištění klidu promoskevsky orientovaný premiér krymské autonomie Sergej Aksjonov. Toho do funkce tento týden schválil krymský parlament, a to za situace, kdy byl obsazen skupinou neznámých ozbrojenců. 

Úřadující ukrajinský prezident a šéf parlamentu Oleksandr Turčynov podepsal dekret, kterým označil za nelegální jmenování Sergeje Aksjonova do funkce.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Ruská Rada federace schválila Putinovu žádost o nasazení ruských vojáků na Ukrajině k normalizaci situace. K dění na Krymu bude mimořádně zasedat Rada bezpečnosti OSN.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.