Francouzský premiér Jean-Marc Ayrault podal v pondělí spolu s celou vládou demisi, oznámil premiérův úřad.

Ayrault tak vyvodil osobní zodpovědnost z těžké porážky socialistů v obecních volbách, přestože rozhodující roli v řízení kabinetu má fakticky sám prezident.

Novým premiérem jmenoval François Hollande dosavadního ministra vnitra Manuela Vallse. Své rozhodnutí oficiálně oznámil ve večerním televizním projevu k národu.

Vallse prý pověřuje sestavením nové vlády s cílem splnit tři úkoly: má usilovat o posílení francouzského hospodářství, sociální spravedlnosti a koupěschopnosti obyvatel.

K tomu má dojít cestou snížení daní a nákladů na práci do roku 2017.

Hollande zároveň ubezpečil, že úkolem kabinetu je snížit nezaměstnanost, kterou označil za největší nespravedlnost.

Francie podle něj musí zvýšit a zefektivnit výrobu, která má přinášet nové, jiné produkty. Země se má také dopracovat ke snížení závislosti na dovozu ropy.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.