Proruští separatisté na východě Ukrajiny drží objekty místních samospráv a policejní služebny už v nejméně jedenácti východoukrajinských městech. Podle očitých svědků přepadli útočníci ve městě Horlivka policejní stanici za použití dýmovnic a dělobuchů. Radikálové měli také zadržet šéfa místní regionální policie.

Vůdce ozbrojenců ve městě Slavjansk požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc.

Ministr zahraničí Ruské federace Sergej Lavrov uvedl, že není v zájmu Kremlu, aby Ukrajina byla rozdělená. Ale pro Moskvu je důležité, aby všem občanům byla zaručena stejná práva. Ruský prezident prý z Ukrajiny dostává řadu žádostí o pomoc a sleduje situaci se "znepokojením".

Ministři států EU v pondělí večer rozhodli, že Unie rozšíří seznam osob, kterých se dotkne zmrazení majetku a zákaz cest.

"Shodli jsme se, že jsou tam jasné prvky toho, co provázelo dění na Krymu. Není pochyb, že Ruská federace se podílí na destabilizaci," řekl novinářům český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Pokud se bude situace "dál zhoršovat" připustili ministři EU třetí fázi sankcí ekonomického rázu. Jejich podobu připravuje Evropská komise.

Úřadující ukrajinský prezident Oleksandr Turčynov schválil návrh rozsáhlé "protiteroristické operace" na východě země. Zároveň v pondělí v telefonním rozhovoru s generálním tajemníkem OSN Pan Ki-Munem hovořil o možném zapojení modrých přileb do operace. Prezident se také vyjádřil, že by se spolu s květnovými prezidentskými volbami mohlo konat referendum o jednotě Ukrajiny.

Kvůli krizi se v noci z neděle na pondělí na žádost Ruska mimořádně sešla Rada bezpečnosti OSN. Ruský velvyslanec při OSN Vitalij Čurkin vyzval západní partnery v čele s USA, aby vyvinuli tlak na Kyjev s cílem zastavit používání síly proti ukrajinskému lidu a zahájit skutečný dialog.

"Satelitní záběry ukazují, že v blízkosti hranice s Ukrajinou je mezi 35 000 a 40 000 ruských vojáků, kteří jsou vybaveni bojovými letouny, tanky, dělostřelectvem a logistickými podpůrnými jednotkami," řekl ale na zasedání britský velvyslanec Mark Lyall Grant.

Sledujeme online

ObnovitOd nejstarších
14.4.2014 22:49 | Finský premiér: Měli bychom vstoupit do NATO

Web Atlantic Council informoval, že Finský premiér Jyrki Katainen vyjádřil názor, že Finsko by mělo být součástí Severoatlantické aliance. Řekl ale, že bohužel je s tímto názorem ve vládě takřka osamocen. Ve Finsku žije ruská menšina a Katainen připomněl, že Rusko je odhodláno "bránit své občany v zahraničí".

14.4.2014 22:45 | Obama hovořil s Putinem i Hollandem

Bílý dům sdělil, že americký prezident Barack Obama hovořil s prezidentem Ruska Vladimirem Putinem a francouzským prezidentem Françoisem Hollandem.

Obama údajně prezidentu Hollandovi vzkázal, že Rusko bude čelit dodatečným nákladům, pokud bude pokračovat v destabilizaci na Ukrajině. O obsahu rozhovoru s ruským protějškem Bílý dům zatím mlčí.

14.4.2014 22:17 | Putin: Obama by měl využít svůj vliv a zabránit krveprolití na Ukrajině

Proruský server RT informuje, že ruský prezident Vladimir Putin vzkázal svému americkému protějšku, že by měl využít svůj vliv na ukrajinskou vládu a zabránit krveprolití.

V prohlášení popřel to, že by se Rusko vměšovalo do vnitroukrajinských záležitostí a z neklidu obvinil novou kyjevskou vládu. Nevyjádřil se ke konkrétním obviněním, ani proč mají ozbrojenci na východě Ukrajiny nejmodernější ruské zbraně.

Dále ruský prezident řekl, že by se ukrajinští představitelé měli zaměřit na vytvoření nové ústavy zahrnující všechny politické síly v zemi a vytvořit federativní stát s neutrálním statusem.

14.4.2014 22:10 | Kandidáta na prezidenta posypali moukou a obarvili na zeleno

V centru Kyjeva nelibě reagovali aktivisti na přítomnost prezidentského kandidáta někdejší vládní Strany regionů Michaila Dobkina. Posypali jej moukou a polili zelenou barvou.

Dobkin je mimo jiné bývalým starostou východoukrajinského Charkova a účastnil se konference východoukrajinských regionů. Po úteku prezidenta Viktora Janukovyče se Dobkin účastnil proruských protestů a byl zadržen pro obvinění za podněcování k separatismu.

14.4.2014 22:03 | Demonstranti v Kyjevě volají po úplné mobilizaci

Protestující dav před kyjevskou buduvou ukrajinského parlamentu požadují tvrdší postup vlády. Volají mimo jiné i po vyhlášení úplné mobilizace.

14.4.2014 21:42 | Ukrajinská centrální banka nečekaně zvýšila sazby

Ukrajinská centrální banka nečekaně zvýšila své úrokové sazby. Hlavní úroková sazba vzroste na 9,5 procenta z dosavadních 6,5 procenta a jednodenní zápůjční sazba se zvýší na 14,5 procenta ze 7,5 procenta. Banka se tak snaží zabránit dalšímu tlaku na domácí měnu a omezit toky nových peněz, uvedla agentura Reuters.

"Centrální banka považuje za nutné podniknout kroky ke zvýšení hodnoty národní měny, omezení inflace a stabilizace situace na měnovém trhu," uvedla banka v prohlášení. Banka naposledy měnila sazby loni v srpnu.

Hřivna od začátku letošního roku kvůli konfliktu s Ruskem ztratila vůči dolaru téměř 38 procent své hodnoty.

14.4.2014 21:24 | Demonstranti požadují odstoupení ukrajinského prezidenta

Po večerním shromáždění na kyjevském náměstí Nezávislosti se skupina demonstrantů vydala k budově ukrajinského parlamentu, kde požadují odstoupení úřadujícího prezidenta Oleksandra Turčynova. Někteří z nich přinesli pneumatiky, které zapálili. Informuje o tom ruská televize Dožď s odvoláním na server LB.ua.

14.4.2014 20:32 | USA neposkytnou vojenskou pomoc. Obama zavolá Putinovi

Spojené státy neposkytnou Ukrajině vojenskou pomoc, zvažují ale diplomatické a ekonomické možnosti. Dnes to oznámil Bílý dům s tím, že americký prezident Barack Obama se kvůli bouřlivým událostem na separatistickém východě Ukrajiny zřejmě ještě dnes telefonicky spojí se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem, napsala agentura Reuters.

"Nepřemýšlíme o vojenské pomoci, ale prověřujeme možnosti spolupráce, které můžeme poskytnout," řekl novinářům Obamův mluvčí Jay Carney. Dodal, že v úvahu připadá "řada způsobů, jak demonstrovat naši silnou podporu Ukrajině včetně diplomatických a finančních".

Carney řekl, že Washington se znepokojením sleduje ruské provokace na Ukrajině. Bílý dům rovněž ocenil ukrajinské představitele za jejich zdrženlivost. Podle Carneyho nyní Spojené státy se svými partnery vyhodnocují počínání Ruska na východě Ukrajiny, kvůli kterému připravují další sankce.

14.4.2014 20:25 | Ukrajinská armáda je připravena zasáhnout, řekl ministr obrany

Podle serveru Liga.Novosti je ukrajinská armáda připravena vyplnit úkoly stanovené Rady národní bezpečnosti a obrany. Řekl to v televizním vysílání Prvního národního kanálu ukrajinský ministr obrany Michail Kovalja. Již dříve během dneska ukrajinský prezident Oleksandr Turčynov schválil "protiteroristickou operaci", kterou zmíněná Rada připravila. Dnes totiž vypršelo dvoudenní ultimátum s příslibem amnestie, které Turčynov dal proruským separatistům na východě Ukrajiny.

14.4.2014 20:09 | USA přiznaly cestu šéfa CIA do Kyjeva

Bílý dům dnes potvrdil, že šéf americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) John Brennan o uplynulém víkendu navštívil Kyjev. Napsala to agentura Reuters. O Brennanově cestě v neděli informoval sesazený ukrajinský prezident Viktor Janukovyč. Moskva kvůli Brennanově cestě žádá vysvětlení.

"Běžně nekomentujeme cesty šéfa CIA, ale s ohledem na mimořádné okolnosti v této záležitosti a na falešná obvinění, které vůči CIA vznáší Rusové, potvrzujeme, že ředitel (Brennan) byl v Kyjevě v rámci jeho návštěvy Evropy," řekl novinářům mluvčí Bílého domu Jay Carney.

CIA již dříve zprávy o Brennanově cestě přímo nepopřela, rozvědka pouze konstatovala, že "obvinění, podle kterých ředitel Brennan pobídl ukrajinské úřady k uskutečnění taktické operace na území Ukrajiny, jsou zcela falešná".

Janukovyč, který se po útěku z Kyjeva uchýlil do Ruska, v neděli obvinil CIA z toho, že stojí za rozhodnutím ukrajinské vlády poslat proti proruským ozbrojencům na východě Ukrajiny armádu. Podle exprezidenta v této věci jednal Brennan s ukrajinskými představiteli. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov po Washingtonu žádá vysvětlení.

Související