Vyšší důchod pro matky i možnost dřívějšího odchodu do důchodu při dostatku napracovaných let. To jsou dva hlavní body plánované důchodové reformy, kterou chce německá vláda schválit ještě před prázdninami.

Přestože by se změny měly pozitivně promítnout do příjmů milionů Němců, budí především nevoli u mladší generace, která bude muset nést vyšší náklady způsobené touto reformou. Řeč je až o 11 miliardách eur ročně.

A výhrady mají také ekonomové. "Je to zrada na mladší generaci, která beztak v budoucnu bude nést větší břímě nákladů. Ta navíc na rozdíl od dnešní generace důchodců a pracujících bude mít ve stáří nižší příjmy," kritizuje plány například Klaus Zimmermann, odborník na trh práce a šéf Institutu budoucnosti práce (IZA).

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.